ETKİNLİKLERSERGİ

Edip Cansever’in Dizeleriyle Günümüz Sanatına Bir Bakış: ‘Düş Suda’

Borusan Contemporary’den 'Sınır Tanımayan' Bir Sergi Deneyimi

Borusan Contemporary, Yeni Medya’nın gücüyle sınırları aşan “Düş Suda” başlıklı yeni koleksiyon sergisinde güncel sanat sahnesinin uluslararası temsilcilerini bir araya getiriyor.
7 Nisan’da açılan sergi, AR ve VR teknolojilerini izleyici deneyimine dahil eden kurgusu ve kamusal alana yayılan seçkisiyle sanatseverlere özel bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor.

Yeni Medya sanatına odaklanan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na disiplinler üstü bir okuma önerisi getiren ve küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in üstlendiği “Düş Suda” sergisi, Peter Coffin, Thierry Dreyfus, Boomoon, Ellen Kooi, Frank Thiel, Michael Wolf, Antti Laitinen, Rafaël Rozendaal, Jim Campbell, Maurizio Nannucci gibi uluslararası isimlerin eserlerini, Türk şiirinin güçlü kalemi Edip Cansever‘in aynı ismi taşıyan şiiriyle ilişkilendiriyor.

Borusan Holding Merkez Ofisi Perili Köşk’te konumlanan ve 7 Nisan’dan itibaren Borusan Contemporary’nin internet sitesi üzerinden 360 derece sanal tur ile gezilebilecek olan “Düş Suda”, Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerinin desteğiyle kamusal alana taşınıyor.

Borusan Contemporary
Frank Thiel, Perito Moreno

Sergi, Avrupa Yakası’nın Boğaz hattında belirlenen rotada Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisiyle desteklenen Düş Suda Sergi Rotası mobil uygulaması aracılığıyla, sanatseverlere güncel sanatın önemli eserlerini üç boyutlu izleme şansı tanıyor.

Güney Koreli fotoğraf sanatçısı Boomoon’un, Boğaz’da Balık Oyunu No.8 (ana görsel) adlı eserinden alınan ilhâmla Perili Köşk’ün dış cephesi için sergiye özel hazırlanan projeksiyon yerleştirmesinin yanı sıra, VR teknolojisi aracılığıyla gerçekleştirilen bir yeniden üretim, sanatseverlere Boğaziçi’ni sanal olarak deneyimleme imkânı veriyor.

Ellen Kooi, Overveen vogelmeer, 2013

Edip Cansever’in dizeleriyle günümüz sanatına bir bakış

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan eserlerden bir seçki sunan “Düş Suda”, çağdaş Türk edebiyatının güçlü kalemi Edip Cansever’e bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Şairin 1970’te kaleme aldığı, aynı isimli on bölümlük şiirden yola çıkan sergigörsel sanatlara yeni bir okuma önerisi getirirken, Yeni Medya alanının açtığı yeni ifade olanaklarını ve izleyici ile kurduğu etkileşimli ilişkiyi merkeze alıyor.

Arter 2021 Yılı Sergi Programı

Çağdaş sanat kamusal alana taşınıyor

Sanatı dijital teknolojilerle kamusal alana taşıma stratejisi doğrultusunda, Perili Köşk’ün dışına taşınan sergi, sanatseverlerin eserlerle kişisel olarak interaktif ilişki kurmasına da olanak tanıyor. Perili Köşk’ün İstanbul Boğazı ile kurduğu ilişkiden beslenen seçki kapsamında koleksiyonda bulunan 12 eser, 7 Nisan 2021 – 6 Mart 2022 tarihleri arasında, Bebek – Rumelihisarı hattında belirlenen rotada sanatseverlerin erişimine sunuluyor. Sergiye özel olarak tasarlanan Düş Suda Sergi Rotası mobil uygulamasını indirenler, Boğaz’ın ihtişamlı manzarasında ve sanat rotası üzerindeki seçili noktalarda eserleri görebiliyor.

Markus Weggenmann

Sergiye ilişkin duyurular, 7 Nisan 2021 – 6 Mart 2022 tarihleri arasında Borusan Contemporary’nin internet sitesinden ve sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebilir.

Avrupa Yakası Boğaz Hattı Sanat Rotası Eserleri:

 Antti Laitinen, Bu Benim Adam I, II, III, 2007
Ekrem Yalçındağ, 195 Renk, 2007
Ellen Kooi, Overveen-vogelmeer, 2013
Hervé Heuzé, Les Abîmes, 2006
Maurizio Nannucci, Hareket, 2011
Rafaël Rozendaal, remotelydistant.com, 2014
Shirley Shor, Otoportre, 2010
Michael Wolf, Yoğunluk Mimarisi #111, 2009
Eelco Brand, X.movi, 2012
Boomoon, İsimsiz #2561, Seorak, 2010
Frank Thiel, Perito Moreno #01, 2012-2013
Markus Weggenmann, İsimsiz No.338, 2007

“Düş Suda Sergi Rotası” uygulamasını App Store ve Google Play üzerinden mobil cihazlarınıza indirebilirsiniz:
App Store & Google Play – uygulama linkleri hazır olunca eklenecek.

Borusan Contemporary Hakkında

Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen sergiler, etkinlikler ve eğitim programlarına yer veren, sipariş yoluyla yeni sanat üretimi ve sanat yazımını destekleyen çok platformlu bir güncel sanat kurumudur.

Kurumun 2011’den bu yana yürüttüğü faaliyetlerin belirleyici özelliği, fotoğraf, video, ses, ışık, yazılım, veri gibi teknolojilere sanat pratiğinde yer veren uluslararası sanatçılara ve en geniş tanımıyla Yeni Medya sanatına odaklanmasıdır.

Sergiler ve etkinlikler, Borusan Holding’in Merkez Ofisi olan Perili Köşk’te gerçekleştirilmektedir. Bu konumlandırma sayesinde ofis ortamı içinde özgün bir sanat merkezi yaratılarak, iş dünyasında yenilikçi ve yaratıcı bir model oluşturulmuştur.

Bünyesinde galeri, ofis alanları, cafe, Borusan ArtStore ve boğazın nefes kesici manzarasına hakim terasları barındıran Perili Köşk, pandemi nedeniyle alınan sağlık tedbirleri kapsamında bir süre daha ziyarete kapalı olacaktır. Borusan Contemporary ile ilgili güncel gelişmeleri takip etmek için internet sitemizi ziyaret edebilir, e-bültene abone olabilir ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı