ETKİNLİKLERSERGİ

Ekavart Gallery Fotoğraf Sergisi – Ebru Ceylan “Ebedi Bir An”

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, yeni yılın ilk sergisi olarak fotoğraf sanatçısı Ebru Ceylan’ın “Ebedi Bir An” isimli fotoğraf sergisine 14 Ocak – 10 Şubat 2020 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.

Sanatsal pratiğinde bugüne kadar, insanın iç dünyasına odaklanan Ebru Ceylan, “Ebedi Bir An”da “yücelik” kavramından aldığı ilhamla doğada içkin olduğuna inandığı “yüce”nin peşine düşüyor.

Sergiye ilham olan, Immanuel Kant’ın “Güzellik ve Yücelik Duyguları Üzerine Gözlemler” makalesi, “yücelik” kavramı üzerine üretilen karşılaştırmalı eleştirel düşüncelerden oluşur. Kant, sergiye ilham olan makalesinde, yüce olanla güzel olanı birbirinden ayırır. Güzel olanı estetiğin alanında bırakırken, yüce olanı estetiğin alanından koparıp moral olanın alanına taşır. Yani, onu, duyusal olandan, nesnel olandan, sonlu ve arzulanabilir olandan ayırıp, sezgisel olanın, sınırsız, tanımsız ve ebedi olanın alanına sokar.

Kant’a göre yücelik duygusu, duyu sınırlarını aşan, akıl almaz, sahip olunamaz, bilgisine tümüyle varılamaz ve arzulanamaz olanın karşısında duyulan kozmik bir saygıdır. Güzel bir manzara insana haz verir, yüce olan ise aynı zamanda çaresizlik, kaygı ve hatta acı…

Ebru Ceylan’ın bu 4. kişisel sergisinde fotoğrafların yanısıra, videoart ve ses enstalasyonlu light box yer alıyor. Sanatçı, insan yaşantısına ait hiçbir izin yer almadığı ıssız yeryüzü parçalarında, “yüce” duygusuna ait olabilecek, onu temsil edebilecek “Ebedi bir An”ın izlerini sürüyor.

Açılış: 14 Ocak Salı  Saat: 18.00

Ekavart Gallery
The Ritz Carlton Hotel Süzer Plaza No: 15
Gümüşsuyu / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Ebru Ceylan Hakkında

1976 yılında Ankara’da doğdu. 1992 yılında fotoğraf çalışmalarına başladı. Yurtiçi ve yurtdışında açtığı kişisel sergilerin yanı sıra, çeşitli karma sergilere katıldı. 2001 yılında Marmara Üniversitesi G.S.F Sinema-Tv bölümünden mezun oldu. 1998 yılında ilk kısa metrajlı filmi KIYIDA’yı çekti. Bu filmle Cannes Film Festivali yarışmalı ana bölüme seçildi. Ve aynı filmle çeşitli ulusal ve uluslararası festivallere katılıp çeşitli ödüller aldı. 2001-2004 yıllarında Mimar Sinan Üniversitesi G.S.F Sinema-Tv bölümünde lisans üstü eğitimi gördü. Nuri Bilge Ceylan’ın çeşitli filmlerinde senarist, sanat yönetmeni ve oyuncu olarak görev aldı. Halen film ve fotoğraf çalışmalarını sürdürmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu