RESİMSANATTAN

Ekavart Gallery’de “Tahayyüller Okyanusunda İki Kuş”

Muzaffer Akyol ve Gaye Su Akyol’un tuval resminin yanı sıra, farklı malzemelerin de oyuna dahil olduğu “Tahayyüller Okyanusunda İki Kuş” adlı üçüncü ortak sergileri EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı ev sahipliğinde Ekavart Gallery’de açıldı.

‘Tahayyüller Okyanusunda İki Kuş’ sergisi, ortak geçmişi ve kan bağı olan, farklı zamanlarda ve yakın coğrafyada doğmuş, son çeyrek yüzyıla birlikte tanıklık etmiş baba-kızın, iki farklı anlatım dilinin, iki bağımsız kuşağın, gücün dikte ettiği boğucu gerçekler yerine, kendi “karşı gerçeklik”lerini kurguladıkları bir tahayyüller kâinatı olarak izleyici karşısına çıktı. Baba-kız sanatçılar olarak içine doğdukları kültüre yabancılaşmadan, ona ait izleri sürerek yeni semboller tanımlama, somut dünyanın karmaşasıyla ve politik kaosuyla mücadele etme, şiirle, renkle, müzikle hayallere sahip çıkma ve karşı gerçeklik yaratarak, muhafazakarlaşan bir dünyayı kolektif hayallerle dönüştürme pratiğini gerçekleştiriyorlar.

Gaye Su Akyol’un eserlerinde kadınlar, aralarında sözleşmişler gibi sıkı bir dayanışmayla, yoğun bir atmosfer eşliğinde gücü, arzuyu, değişimi yeniden tanımlıyor, toplumsal cinsiyet rollerine başkaldırıyorlar.

Muzaffer Akyol’un eserlerinde kâinatın devinimi, dönüşümü, çığlığı, nar formuyla vücut buluyor. Dökülen narlar, kurtlar sofrasında paylaşılan büyük pasta, politik mevsimin çetin şartlarını haber veriyor.

Tahayyüller Okyanusunda İki Kuş, zaman, hayal ve olasılıklar üzerinden birbiriyle ilişkili fakat bağımsız kompozisyonları su yüzüne çıkarırken, okyanusu olmayan bir coğrafyadan açık denizlere açılarak, mevcut gerçekliği dönüştürüyor, yerine yepyeni olasılıklar sunuyor.

Sergi, 28 Şubat 2018 tarihine kadar Ekavart Gallery‘de ziyaret edilebilir.

Ekavart Gallery
Askerocağı Cad. Süzer Plaza
No:15 Gümüşsuyu-Istanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı