SİNEMA & FİLM FESTİVALİ

Emre Kayiş’in Anadolu Leoparı Filmi 58. Antalya Film Festivali’nde

Türkiye Prömiyeri Festival Kapsamında 5 Ekim’de Gerçekleşecek

Emre Kayiş’in yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi “Anadolu Leoparı”, 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda! Dünya prömiyerini yaptığı 46. Toronto Uluslararası Film Festivali’nden FIPRESCI Ödülü’yle dönen “Anadolu Leoparı”, Altın Portakal kapsamında ise Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek. Bir hayvanat bahçesi müdürünün, kurumun özelleştirmesini önlemek amacıyla bürokrasinin köhne çarkları içinde verdiği mücadeleyi konu alan filmde, başrolleri paylaşan Uğur Polat ve İpek Türktan’ın başarılı performansları da dikkat çekiyor. 

Yaratıcısı ve senaristi olduğu “Alef” dizisiyle dikkat çeken Emre Kayiş’in yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi “Anadolu Leoparı”, dünya prömiyerini yaptığı 46. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü. Film şimdi de, 2-9 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Türkiye prömiyerini yapmaya hazırlanıyor. Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın 10 finalisti arasında yer alan “Anadolu Leoparı”nın gösterimi, 5 Ekim 2021 Salı akşamı saat 21.45’te açık havada, Yıldızların Altında 1 (Cam Piramit Yanı) adlı festival mekânında gerçekleşecek.

Başrollerini Uğur Polat ve İpek Türktan’ın paylaştığı “Anadolu Leoparı”nın oyuncu kadrosunda ayrıca Tansu Biçer, Ege Aydan, Seyithan Özdemir, Osman Alkaş ve Nuri Gökaşan yer alıyor.

Yirmi iki yıldır ülkenin en eski hayvanat bahçesinin müdürü olan Fikret (Uğur Polat), yalnız başına yaşamaktadır. Hayvanat bahçesinin kapatılıp Araplara satılması ve arsasında bir eğlence parkı yapılması uzun süredir gündemdedir. Fikret’in karşı olduğu bu eğilimi şimdilik engelleyen ise, soyu tükenmenin eşiğinde olduğu için koruma altında olan ihtiyar bir Anadolu leoparının halen hayatta olmasıdır. Leopar başka bir hayvanat bahçesine taşınmadan kapanma işleminin başlaması mümkün değildir. Fikret, içine kapanık yardımcısıyla (İpek Türktan) bu değişime karşı mücadele eder. Emre Kayiş, senaryosunu kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda oturduğu filmde; soyu tükenmekte olan yaşlı leoparın hüzünlü kaderinden hareketle, onunla yazgı birliği içinde olan insanların duygu dünyasını ortaya koyuyor.

 Türkiye, Danimarka, Almanya, Polonya ortak yapımı “Anadolu Leoparı”nın yapımcılığını Olena Yershova Yıldız üstlenirken, Türkiye’deki ortak yapımcı olarak Kanat Doğramacı (Asteros Film) yer alıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve BluTV’nin yanı sıra Almanya, Polonya ve Danimarka’da da çeşitli kurumlardan destek gören film ayrıca yapım aşamasında Jerusalem International Film Lab’de ana ödüle layık görülmüştü.

TatoFilm yapımı “Anadolu Leoparı”, 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ardından festival yolculuğuna devam edecek.
EMRE KAYİŞ HAKKINDA
1984 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, yüksek lisans eğitimini London Film School’da tamamladı. Mezuniyet filmi Çevirmen, yurt içi ve yurt dışındaki festivallerde birçok ödül aldı ve 28. Avrupa Film Ödülleri’ne aday gösterildi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu