SANATTAN

Erdal Duman: ‘Dünya Ne Düz, Ne Yuvarlak: Tam Bir Silindir’

artSümer, Erdal Duman’ın galerideki dördüncü kişisel sergisi olan ‘Dünya Ne Düz, Ne Yuvarlak: Tam Bir Silindir’e ev sahipliği yapıyor.

‘Dünya Ne Düz, Ne Yuvarlak: Tam Bir Silindir’ başlıklı sergide Erdal Duman, daha önceki sergilerinde olduğu gibi dünya düzeninin işleyişinden ilham alıyor, bu sefer dünyayı “koca bir silindir” olarak nitelendirerek birkaç farklı formda sunuyor. Sergide bu formlara post-truth kavramı üzerinden öznenin mevcudiyetini sorguladığı, kendi fanusu içinde hapsolmuş günümüz insanları ile bağımsızlık simgesi olarak benimsediğimiz bayraklardan oluşturduğu heykel ve yerleştirmeler eşlik ediyor.

Post-Tryth çağı olarak nitelenen bu dönemde düşünceyi, nesnel gerçekliklerden ziyade kişisel kanaatlerin ve inançların belirlediği fenomeninden yola çıkan Erdal Duman, tıpkı Orta Çağ’da olduğu gibi dünyanın şekli üzerindeki tartışmaları baz alarak ‘Teorem’ adlı işi ile yeni bir ‘gerçeklik’ ortaya atıyor. Bu gibi ortaya atılan fikirler üzerinden dizayn edilen toplumun, sündürülmüş gerçeklikler  ve popülist politikalarla ele geçirilmiş öznenin, bu durum karşısındaki sessizliğini asıl tehlike olarak işaret ediyor. Aklıyla, teknolojisiyle, bilimiyle, sanatıyla, felsefesiyle, politikasıyla, tarihi buralara kadar getirmiş rasyonel öznenin, öznesi yitirilmiş bir dünyada kendi fanusunun içinde yaşayan canlılara dönüşmesini yadsıyor. Duman izleyicilere şu soruyu soruyor: ‘Özne ne oldu da, nasıl ve ne zaman bu dünyayı terk etti? Ve bir gün ona tekrar ihtiyaç olduğunda bu dünyaya yeniden gelebilecek mi?’

‘Hakikatinin öneminin yitirildiği çağda, toplumun zemini erimeye başlar; özne de boşlukta savrulan ve istenilen tarafa çekilebilen bir varlığa dönüşür. Toplumlar bir şekilde bağımsız ve özgür olduğuna inandırılır. İnancı, dili, kültürü birbirinden farklıdır ve bu, kumaş üzerindeki renklerle ayırt edilir. Halbuki kumaşın kendisi her yerde aynıdır. Zihinlerde başka bir dünya vardır ve bu dünya üzerinde birey, sömürülen bir sınıfın elemanı olarak egemen ideolojinin konturlarını belirlediği alanda sessizliğe gömülür.’ diyen Duman bayraklarla ilgili gerçek görüşünü ‘Perdelik Amerikan Bezi’ adlı işinde ortaya koyuyor.

‘Dünya Ne Düz, Ne Yuvarlak: Tam Bir Silindir sergisiyle Erdal Duman kendisine ve izleyiciye ‘toplumsal adalet, eşit gelir, sosyal haklar ve inanç özgürlüğünü savunan rasyonel özneyi acaba bu dünyada tekrar görebilecek miyiz?’ sorusunu soruyor ve cevabı zamana bırakıyor.

Bu sergiyi 13 Temmuz 2019 tarihine kadar artSümer‘de ziyaret edebilirsiniz.

artSümer
Kemankeş Mah. Mumhane Cad. No:46-50/1
Karaköy – Beyoglu İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Erdal Duman Kimdir? (d. 1976, Almanya)

2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Heykel Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2006 yılında yine aynı kurumda yüksek lisansını tamamladı. 2007 yılında Yaygara güncel sanat insiyatifinin kuruculuğunda yer alarak sergiler ve paneller düzenledi. Eserleri artSümer başta olmak üzere Evliyagil Müzesi, CerModern, Galeri Nev gibi mekanlarda sergilendi. Hacettepe Üniversitesi heykel anasanat dalında sanatta yeterlik çalışmalarını sürdürmektedir. Sanatçı  çalışmalarına Ankara’da devam ediyor.

Başa dön tuşu