SANATTAN

‘Esrarengiz Zaman Makinelerine İnen Bir Yürüyen Merdiven’

Basim Magdy’nin artSümer’deki üçüncü solo sergisi Esrarengiz Zaman Makinelerine İnen Bir Yürüyen Merdiven, izleyiciyi kristal bir küreden geleceğe bakmaya, bir okyanusun zemininden ânı gözlemlemeye ve tarihin farklı bir şekilde yeniden aktarılabilirliğini düşünmeye davet ediyor. Magdy, kendine has üslûbuyla, izleyiciden endişelerine ara vermesini ve yarattığı akıl almaz teknikolor kurgu dünyasına adım atmasını istiyor.

Adını 2016 yapımlı No Shooting Stars filminin senaryosundan alan bu sergide, Magdy’nin filmleri ve fotoğrafları sayesinde izleyici su altında döngüsel bir sefere çıkıyor; dün, bugün ve yarında aynı anda bulunmak için Magdy ile bir yürüyen merdivene biniyor.

Aile albümlerindeki çocukluk fotoğraflarının nostaljisiyle renklendirilmiş bu dünyada izleyici, insanlığın şevkle ürettiği ve sonradan yokettiği şeylerin kalıntıları karşısında müthiş bir hayal kırıklığı hissetmekle, sakin ve tarafsız bir uzaktan bakışla yetinmek arasında salınıp dururken buluyor. Magdy’nin insanlığın başarısızlıkla sonuçlanan ütopik fikirlerinin kırıntılarını göz önüne serdiği görsel ve sözel bulmacalar izleyiciyi hem büyüleniyor, hem de altüst ediyor.

Sergi, 23 Mart 2019 tarihine kadar artSümer‘de ziyaret edilebilir.

artSümer
Kemankeş Mah. Mumhane cad. No:46-50/1
Karaköy – Beyoglu İstanbul

Giriş ücretsizdir.


BASIM MAGDY Kimdir? (1977, Asyut-Mısır doğumlu)
Basel, İsviçre ve Kahire’de yaşıyor. Yer aldığı kişisel ve karma sergilerden bazıları : MoMA, Modern Sanat Müzesi, New York; Centre Pompidou, Paris; South London Gallery; MAAT Müzesi, Lisbon; Gothenburg Bienali; Arnolfini, Bristol; Castello di Rivoli, Torino; MCA Çağdaş Sanat Müzesi, Chicago; New Museum Trienali, New York; MAXXI National Museum of the 21st Century Arts, Roma; Jeu de Paume, Paris; Whitechapel Gallery, Londra; KW Institute for Contemporary Art, Berlin; Museum of Modern Art, Varşova; La Biennale de Montreal, Montreal; 13. Istanbul Bienali; 11 ve 13. Sharjah Bienali’dir. Future Generation Art Prize, Kiev (2012) adayı olan Magdy’nin kazandığı ödüller arasında Abraaj Art Prize, Dubai (2014); New:Vision Award, CPH:DOX Film Festivali, Kopenhag (2014) ve Experimental Award, Curtas Vila do Conde – Uluslararası Film Festivali, Portekiz (2015) yer almaktadır. Deutsche Bank tarafından 2016 yılında Artist of the Year seçildi. Filmleri Tate Modern, Rotterdam Uluslararası Film Festival, ICA Londra’nın da aralarında bulunduğu pek çok programda izlendi. Yapıtlarının dahil olduğu önemli koleksiyonlar arasında MoMA, Museum of Modern Art, New York; Centre Pompidou, Paris; Guggenheim Müzesi, New York; MCA Museum of Contemporary Art, Chicago; National Gallery of Canada, Ottawa; MAXXI National Museum of the 21st Century Arts, Rome; Castello di Rivoli, Torino; Fondation Louis Vuitton, Paris; Deutsche Bank Koleksiyonu, Berlin/Frankfurt; Sharjah Art Foundation, Sharjah ve Vehbi Koç Vakfı (ARTER), Istanbul bulunmaktadır.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı