ETKİNLİKLERSERGİ

Evren Selçuk Enstalasyonu: Standard Profile: Üretim & Hayal Kırıklığı

Evren Selçuk’un “Standard Profile: Üretim & Hayal Kırıklığı” adlı performatif enstalasyonu 10 – 26 Ağustos 2022 tarihleri arasında Bilsart’ta izlenebilir.

Tüm sergi alanının gaz maskesi üreten bir fabrika kurgusuna dönüştürüldüğü çalışmada, üretim ve hayal kırıklığı kavramlarının etrafında gerçekliğin illüzyonu yaratılıyor.

İş aletleri, ürün kutuları, yaka kartları, üretimi bitmiş, henüz tamamlanmamış gaz maskeleri, maske kalıpları, vitrinler ve Standard Profile’in geçmişini anlatan gazete kurguları ile izleyici, uzun zamandır var olan ve işlemeye devam eden bir fabrika alanının atmosferine dahil ediliyor.

“İnsan Sağlığını Koruma” misyonuyla gaz maskesi üretimi yapan Standard Profile kurgusuna eşlik eden video çalışmasında ise olumsuz koşullarda çalışan işçilerin yakalandıkları sağlık sorunları; kim olduğu anlaşılmayan bir el tarafından deşifre ediliyor.

Tasarım, çizim, heykel, yerleştirme, video ve performans ile disiplinler arasında dolaşan sergi, çoklu okumalarla seyirciyi hem sanatsal hem kavramsal bağlamda zihinsel bir egzersize davet ediyor.

10 Ağustos’ta on kişilik bir performans ekibinin fabrikayı canlı bir organizmaya dönüştüreceği açılışta, sanat tarihçisi Nilgün Yüksel ile Evren Selçuk’un gerçekleştireceği sanatçı konuşması da izlenebilecek.

Standard Profile:Üretim & Hayal Kırıklığı, Performatif Enstalasyon, 2022

Standard Profile “İnsan Sağlığını Koruma” misyonuyla gaz maskesi üretimi yapabilen bir fabrika kurgusudur. Uzmanlık alanlarına bölünmüş üretim departmanları, departmanlarda görev alan profesyonel bir ekip, ürün teşhir vitrinleri, kantin çalışanları, temizlik personelleri ve teknik donanımıyla gerçek anlamda üretim yapabilen bir fabrika…

Fabrika içerisinde yer alan birçok unsur, “Standard Profile” adındaki bu fabrikayı şimdiki zamanın yanı sıra geçmişle ve gelecekle ilişkilendirir. Dolayısıyla fabrika -kendiliğinden- bir tarihsellik de kazanır. Kurgu içerisinde üretim halinde olan işçiler ve aralarında vuku bulan gündelik-rutin ilişkiler fabrikayı canlı bir organizmaya dönüştürür.

Kurgunun ideolojisi herhangi bir sömürü sisteminin aleni bir eleştirisini yapmaktan öteye geçmeye çalışır. Bu sebeple de fabrikaların rutin üretim döngülerine, sermaye ve insan emeği olgularına ya da bu döngüler içerisinde yer alan görünmez hayatlara kendi perspektifinden yaklaşır ve bu organizmaları yeniden düşünebilmek için kendi alanını yaratır.

Standard Profile kurgusuna eşlik eden video çalışmasında ise; gaz maskesi üretimi yapılan bu fabrikanın olumsuz koşullarında çalıştığı anlaşılan işçilerinin yakalandığı ciddi sağlık sorunları; kim olduğu muamma olan bir karakterin gözünden görünür hale getirilir ve absürt bir trajedi açığa çıkartılmaya çalışılır.

Evren Selçuk Kimdir?

1982 yılında Diyarbakır’da doğdu. Lisans ve Lisansüstü eğitimini Resim alanında tamamladı. Çoğunlukla çalışmalarında üretim/ tüketim ilişkisini problem edinir. İktidar ideolojisini; mekâna özgü enstalasyonlarla, izleyiciyi dâhil ettiği endüstriyel tasarım nesneleriyle, çeşitli video denemeleriyle ya da performansa dayalı alanlar yaratmaya çalışarak parodileştirdiği gerçekçi-kurgusal hikâyelerle sorgulamaya çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu