KÖŞE YAZILARINihal Güres

1. Altın Kereviz Kültür Ve Sanat Ödüllerim – Nihal Güres yazdı…

JÜRİ BAŞKANI, BEN
1. JÜRİ ÜYESİ, BEN,
2. JÜRİ ÜYESİ, BEN
3. JÜRİ ÜYESİ, BEN
JÜRİ KATİBİ, BEN
KÜRATOR VE SEÇİCİ KURULU, tamamıyla BEN. Hepsi ben, hepsi ben..Aaaaaa. Seçim böyle yapılmıyor mu zaten..))
Hayırdır inşallah, rüyamda Amerika’ya gitmişim, sevgili Donald bey beni davet etmiş, ‘Buyrun lokantamda, 1. Altın kereviz kültür ve sanat ödülleri töreninizi burada yapınız.’ diyor. Altın tozu eklenmiş kereviz çorbasını bana altın kaseler içinde takdim ediyor.Bay Donald president, lütfen siz de ödül törenine katılınız, diye rica bulunuyorum. O sırada first Lady Melanie Hanım da geliyor, birbirimize sarılıyoruz. Neredeyse ABD vatandaşı olacağım. Melanie bir harika..Biz hasret kalmışız böyle görüntülere.
Flash..Flash. .Flash. ..
1. Kültür ve sanat ödüllerimi açıklıyorum.
ARTER‘de izlediğim Nil Yalter ve Bilge Friandler sergisine 1. Altın tozlu kereviz çorbamı takdim ediyorum.
En değerli eleştirmen ödülü, yakın zamanda kaybettiğimiz beyefendiliğin kitabını yazmış Kaya Özsezgin’e,
En direnişçi ressam, yazar özel ödülü, “clean art ” sayfası ile bütün kopyacıların hedefi olan sevgili dostum Mihriban Serap Demirağ,
en çalışkan galerici ödülü, dostum, Nihat Tokat‘a..
2016 en güzel sokak etkinliği özel ödülü, VATİKAN’da beraber resim yaptığımız, Muhip Sueltürk, Derya Avcı, Esin Küçükatil, Gönül Ezer‘e
ÇÜRÜK PIRASA jüri özel ödülü, Art Camp Bodrum etkinliğinde eserimi kaybedip, bir özür bile dilemeyen Kani Kaya ve İnci Başağa Yörükoğlu‘na,
Diğer çürük pırasa ödülü, Cumhuriyet gazetesini fıstekleyen başta Mustafa Balbay olmak üzere bütün diğer fıstekleyenlere.
En barışçıl posta sanatı projesi olarak PEACE ART & LOVE mail art projeme katılan tüm sanatçılara. Projemi sergilemem için bana destek olan tüm küratorlere, Portofino’da KANİ KAYA, GREEN PARK OTELİ BOSTANCI, AYVALIK EMİNE ALIŞIK ART STUDIO, MİDİLLİ ERESSOS WOMENS FEST, CEM ÜSTÜNER, PETRA MİDİLLİ EGE RUZGARLARI, Ayvalık Cunda Kahvesine ve Aylin Dönmez’e. .
Yılmaz Özdil, Bekir Coşkun, Ayşenur Aslan’a en sevdiğim basın mensupları ödülümü veriyorum.
Koç Holding özel ödülümü 10 Kasım dolayısıyla yaptıkları anma filmine takdim ediyorum.Rüyamın tam devamını görüyordum ki saat 9.5 geçiyor.
Hemen yataktan fırladım. Kedimi koltuğumun altına sıkıştırdığım gibi saygı duruşuna durduk. Kedi bile MUHTEŞEM ATA’SINA saygı duruşunda durmayı biliyor. Hiç kıpırdamadı gerçekten. Elimi de başıma koydum, ATA’ma selamımı çaktım. Arkasından da bağıra bağıra İSTİKLAL MARŞIMIZI okuduk.
Ohh be..
Atamıza kurban olsun bütün dünya, dağlar, taşlar , tepeler, Donald’lar, Melanie’ler. O’nun sayesinde okuduk, haklarımızı öğrendik, miras kanununa girdik, ondan önce kadınlar nüfus sayımında bile sayılmıyordu .
Bu gece rüyamda gene ödüllerimi devam edersem, İlker Başbuğ’a da bir ödül vereceğim. Hapishanede yazdığı oyundan dolayı.
Asker selamını bilmeyen tüm eziklere de birer çürük pırasa yolluyorum, buyrun, Güle güle kullanın. Kedi bile biliyor yahu…
Kedi tırmıkladı, Levent Gültekin‘i de çok seviyormuş. Buyrun altın tozu eklenmiş kereviz çorbalarınız. Donald Trump başkanınızdan. Şimdilik yalnızca rüyada. Ama bir gün gerçeği de olabilir, olmaz mı?
Olur olur bence. Ümidimizi kaybetmeyelim. Bakalım ben bu gece rüyamda ne göreceğim. Devamı. Az sonra…
Nihal Güres
Başa dön tuşu