SANATTANSİNEMA

Fatoş Güney: ‘Yılmaz Güney PKK’ya karşıydı’

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, Günaydın’a konuştu: ”Yılmaz, silahlı mücadelenin kimseye yarar getirmeyeceğini düşündüğü için PKK’ya karşıydı”

Yılmaz Güney’in PKK’ya ilk günden beri karşı olduğunu söyleyen eşi Fatoş Güney, Günaydın’dan Tuğba Kalçık’a verdiği röportajda: ”Yılmaz son konuşmasında da söylemişti; PKK’ya ilk günden itibaren karşıydı. PKK’nın o zamanlar ilk dönemleriydi. Yılmaz, PKK’ya karşı çok net bir tavır koymuştu. Silahlı mücadelenin halka zarar vereceğini düşünüyordu. Ve bakın PKK, en çok Kürtler’e zarar verdi. Bunu da zaten yaptığı son konuşmasında da belirtmişti. Ben de PKK’nın sadece Kürt halkına, çözüm sürecine değil; HDP’ye de zarar verdiğini düşünüyorum.” dedi.

Güney, “Yılmaz, hep Türkiye gerçeklerini ele aldı” diyerek ekledi: ‘‘Köşklerde yaşayıp Cihangir’de oturup senaryolar yazmadı. Adana’da yoksulluğun içinde doğmuştu. Acının içinden geldiği için halkın sorunlarını çok iyi biliyordu.”

“Ülkemin en kötü hücresi bile Avrupa’nın en güzel yerinden çok daha iyidir.”

Yılmaz Güney’in zorluklarla dolu hayatı üzerine de eşi Güney şunları söyledi:‘Adı gibi, hiçbir zorluk karşısında yılmadan mücadele etti Yılmaz. 16 yıllık evliliğimizin 10 yılı hapishanedeydi ama hiçbir gün onu umutsuz, yılgın görmedim. En kötü günlerinde bile umudu vardı. Demir parmaklıklar arkasında bile sinema düşünüyordu, senaryolar yazıyordu, ülkesini düşünüyordu ve bununla ilgili kendi dergisinde yazılar yazıyordu. Yazdıkları yüzünden 100 yıl ceza aldı Yılmaz. Ülkesini terk etmek zorunda kaldı ama son nefesine kadar şunu söyledi: “Ülkemin en kötü hücresi bile Avrupa’nın en güzel yerinden çok daha iyidir.” Ülkesini, halkını çok seven biriydi. 12 Eylül dönemiydi Yılmaz gittiğinde. Hep geride kalanları düşünüyordu.”

Röportajın tamamı için:
https://www.sabah.com.tr/magazin/2018/03/26/fatos-guneyden-yilmaz-guney-aciklamasi-cihangirde-oturup-senaryo-yazmadi?paging=1

Ana Görsel: 1982 Cannes Film Festivali

Başa dön tuşu