ETKİNLİKLER

Fazıl Say – “Say Plays Say”

Fazıl Say, “Bir Piyanistin Piyano Müziği” olarak tanımladığı “Say Plays Say” albümü ile 20 Ağustos’ta Datça Açıkhava Tiyatrosu’nda sanatseverler ile buluşuyor.

Fazıl Say’ın geçtiğimiz yaz gerçekleştirdiği yaz turnesinin büyük ilgi uyandırmasının ardından bu sene de kendi eserlerini seslendireceği resitaliyle Datçalı müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

“Say Plays Say”, sanatçının dünyanın birçok farklı coğrafyasında dünya prömiyerlerini gerçekleştirdiği eserlerin yer aldığı bir albüm… Albümün diğer özelliği ise piyanistin yıllar boyunca hazırlıklarını sürdürdüğü ve besteciliğinin ilk ürünü olan eserlerinin de albümde yer alması…

Türkiye’nin ve dünyanın, kariyerinin ilk yıllarında piyanist yönü ile alkışladığı Fazıl Say’ın, son yıllardaki yoğun üretim süreci ile kazandığı besteci kimliği, müzik eleştirmeleri tarafından en iyi besteciler arasında gösteriliyor. Say, besteci ve piyanist kimliğinin buluştuğu bu özel albüm hakkındaki duygularını şu şekilde ifade ediyor:

“Hayatım boyunca verdiğim konserlerde seslendirdiğim, bu CD’de dinleyeceğiniz piyano eserlerim, tam anlamıyla bir ‘piyanistin piyano müziği’dir. Bu müziklerde yoğun bir şekilde Türkiye ve Anadolu esintisi de duyacaksınız. Gençlik yıllarımda ünlü klasik eserlerin caz çeşitlemelerini yapmayı da çok severdim, onlardan da bir demet ekledik bu çalışmaya… Yıllar içinde kimi zaman ‘bis parçası’ kimi zaman ‘konulu eser’ kimi zaman da ‘uyarlama’ olarak bu parçaları konserlerimde hep çaldım. Bu bestelerimin çoğu, zaten beni tanıyan müzikseverler tarafından bilinir. Tarkovski’nin çok sevdiğim bir sözü vardır: ‘Dünya mükemmel olmadığı için sanat vardır’ der. Bir hayatı müzikle anlatmaya çalışmanın bazı naçizane örnekleri işte burada; bilinen ve bilinmeyen bu eserlerimi ilk kez bir albümde toparlayıp derlemeyi düşündüm. Beğeneceğinizi umuyorum.”

Gişe Bilgisi:
Özlü Bal: 0 252 712 33 35
Detaylı Bilgi: 0 533 0309874
http://www.biletix.com/etkinlik/SKFZ2/TURKIYE/tr

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı