ETKİNLİKLERSERGİ

Filiz Kiprik, ‘ARKHE’ İle Galeri Binyıl Kalamış’ta

Sanatçı Filiz Kiprik, 5. kişisel sergisi “ARKHE” ile 25 Mayıs – 11 Haziran 2023 tarihleri arasında Galeri Binyıl Kalamış’ta sanatseverlerle buluşuyor.

Hepimiz hayatımızın bir döneminde mutlaka dünyanın veya canlıların nasıl oluştuğunu ve ortaya çıktığını merak etmişizdir. Antik Yunan’da yaşamış birçok filozof ise dünyanın sırrının “ARKHE” kelimesinde gizli olduğunu düşünmüşlerdir.

Herakleitos’a göre “ARKHE” ateştir. Ateş, ölçüsü değişse de değişimin temelinde bulunur. Ateş, oluş ve bitişi sağlayandır. Bu durum süreklidir yani her şey sürekli bir değişim içindedir.

Değişimi anlamak için zamanı düşünmek yeterlidir. Her şey karşıtıyla vardır ve kaçınılmaz olarak karşıtına dönüşecektir. Yaşam ölüme, sıcak soğuğa…Karşıtların savaşı uyumlu birliğe ve ardından yeniden karşıtların savaşına dönecektir. Değişimin maddesi ateş, ilkesi logostur. Logos ölçüdür, akıldır. Değişimi yöneten genel yasadır.

Değişiklikten başka hiçbir şey devamlı değildir.

“DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMİN KENDİSİDİR.”

Herakleitos

Hızla değişen dünyaya ayak uydurmaya çalışan bizler, yürümeyi bıraktık, koşmaya başladık. Ufacık bir kıvılcımla dev alevlerle sarıldı etrafımız ve bu ateşin içine atılmak kaçınılmaz oldu.

Çağımız artık dönüşmeye ve hızla değişmeye doğru ilerlerken bir anda kendimizi dijitalle örüntülenmiş bir yerde bulduk. İşte bu dönüşüm beraberinde “DEĞİŞİM OLGUSUNU” derinlemesine sorgulamaya neden oldu.

Sanatçı Filiz Kiprik bu noktadan yola çıkarak, varoluştan, doğum ve yaratımdan süregelen başlangıcın hareketi Herakleitos’un “ARKHESİ” olan “ATEŞ” ile değişimin ve dönüşümün başladığını savunan görüşüyle eserlerini ele alarak, bunu kendi teknik ve üslup anlayışına yönelik soyut bir anlatım biçimiyle günümüz modern, çağdaş sanata dönüştürerek eserlerine yansıtıyor.

Sanatçı sanat anlayışını; değişimin ardından gelen yalınlık olarak tanımlar. Sanatta ilerlemek, öncelikle kendisinin yaşam felsefesi olan Sokrates düşünce sistemiyle “Kendini bil, kendini tanı.” felsefesinden yola çıkarak eserlerini üretiyor. Sanatçıya göre; sanatın evrimsel bir süreci ve ilerlemesi vardır. Her şey önce kendinde başlar, kendinde doğar ve doğayla bütünleşen kurgu, felsefeyle anlamlanarak tuvale soyut bir akış olarak düşer.  Burada sanatçı ele alınan felsefenin çağdaş sanata hala ışık tutuyor olduğunu ve bunun post-modern bir düşünceye dönüştüğünü savunur. Sanatçının savunması, eserlerini üretirken, varoluşu, doğumu, yaşamı, ölümü, evreni ve uzayın kozmik yapısını sorgular. Günümüz sürecinde önce kendinde başlayan değişimle, çevresel değişimi sorunsalı olarak ele alır. Eserlerini de kendi içindeki değişim ile dönüştürmüştür.

Sanatçının eserlerinde, yağlıboya tekniğine ve fırçaya hâkim olduğu, güçlü bir renk paleti ile yer yer boya katmanlarının olduğu, dengeli, bölünmüş veya bütünsel yapılarla betimlenen bir anlatım olduğu gözlemlenmektedir. Eserlere baktığınızda, renk parçalanmalarının tuval üzerindeki bölünmelerle bütüne dönüştüğü ve değiştiği görülür.

Sanatçının 5. kişisel sergisi olan “ARKHE” adını taşıyan sergi 25 Mayıs – 11 Haziran 2023 tarihleri arasında Galeri Binyıl’da ziyaret edilebilir.

Galeri Binyıl
Rüştiye Sok. 24/1 Kalamış,
Kadıköy – İstanbul

Filiz Kiprik, 'ARKHE' İle Galeri Binyıl Kalamış’ta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu