SANATTANTİYATRO

“Filozof Ahmed”, prömiyer yaptı.

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun 2018-2019 tiyatro sezonundaki yeni oyunu”Filozof Ahmed ” 28 Şubat Perşembe günü Üsküdar Tekel Sahnesinde prömiyerini gerçekleştirdi.

Alain Badiou‘nun yazıp Ayberk Erkay‘ın çevirdiği “Filozof Ahmed” oyunundan 15 kısa oyunun sahnelendiği eserin yönetmenliğini Murat Karasu üstleniyor. Dekor tasarımında Ethem İzzet Özbora, kostüm tasarımında Nalan Alaylı, ışık tasarımında İ. Önder Arık yer alıyor. Müzikleri Emil Tan Erten‘e, koreografi Cihan Yöntem‘e, dramaturgisi ise Selen Korad Birkiye‘ye ait.

“Filozof Ahmed”in konusu kısaca şöyle; Paris’in bir kenar mahallesinde yaşayan Arap göçmeni Ahmed, modern dünyanın tartışılan hiç, maksat, siyaset, özne, köken, çelişki gibi en önemli toplumsal ve felsefi kavramlarını farklı episodlarda oldukça eğlenceli bir dille tartışmaya açar. Ve modern Avrupa toplumunun kültür birikiminde yer alan bu evrensel değerler ile gündelik hayatta yaşananlar arasındaki çelişki ve paralellikler gösterilerek felsefenin de ne kadar yaşamın içinde olduğunu anlatır bize.

Oyunda, Süleyman Atanısev, Harun Özer, Suna Selen, Ebru Soyuerden, Emrah Can Yaman, Deniz Arna, Tuğçe Şartekin, Mert Asker, Onur Soyal ve A. Esin Tumluer rol alıyor.

Oyun 09 Mart 2019 Cumartesi gününe kadar Üsküdar Stüdyo Sahnesinde izlenebilir.

Başa dön tuşu