ETKİNLİKLER

GalataPerform – Platform 0090 Tiyatro – “When in Rome”

GalataPerform ve Platform 0090 İşbirliğiyle Tartışma Yaratacak Çok Özel bir Oyun!

2017’de GalataPerform ve Platform 0090 işbirliğiyle 21. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında dünya prömiyerini yapan oyun “When in Rome”, bildik bir kişisel alan ihlali hikayesi üzerinden performatif ve seyirciyle etkileşimli bir yapıda, hayatta ve tiyatroda muhafazakarlık kavramını farklı açılardan tartışmaya açıyor.

Oyunun genç yazarı Öznur Yalgın’ın ‘When in Rome’, ‘do as the Romans do’ (Roma’dayken Romalılar gibi yap) deyiminden yola çıkarak yazdığı oyununu, Avrupa ve İstanbul’da sahnelediği oyunlarla farklı sahneleme teknikleri kullanmasıyla bilinen Türk yönetmen Mesut Arslan yönetiyor, Sermet Yeşil, Ersin Umut Güler, Pervin Bağdat ve Yeşim Özsoy oynuyor.

Oyun Programı

15 Ocak 2018 Pazartesi Moda Sahnesi 
22 Ocak 2018 Pazartesi Zorlu PSM küçük salon 
23 Ocak 2018 Salı das das

Oyun Hakkında
Yalnız yaşayan genç bir kadın, bir aile apartmanına taşınır. Bir gün erkek arkadaşı ziyarete gelir. Sonrası kişisel alan, ikiyüzlülük, bastırılmış cinsellik üzerine tanıdık bir hikâye… Oyun kişilerinin iç sesleri ve çarpıcı jestlerinin yanı sıra ışık ve sahne tasarımı seyircinin; aşina olduğu bir hikâyeyi, alışık olmadığı bir sahne diliyle izlemesine ve yeni tecrübeler edinmesine aracı olacak.

GALATAPERFORM | PLATFORM 0090
Ortak Yapımcılar: GalataPerform, Platform 0090, Theater Onderhetvel
Yazan: Öznur Yalgın
Konsept ve Yöneten: Mesut Arslan
Sahne ve Kostüm Tasarımı: Defne Parman, Mesut Arslan
Işık Tasarımı: Turan Tayar
Reji Asistanı: Defne Parman
Oynayanlar: Ersin Umut Güler, Pervin Bağdat, Sermet Yeşil, Yeşim Özsoy
Proje Asistanları: Nermin Sayın Stajyer: Tuğçe Şahin
Teşekkürler: Tuğçe Tuna Ulugün / Mimar Sinan Ünivertesi Modern Dans Bölümü
Türkçe; İngilizce üstyazılı.
Süre: 75 dakika.

Mesut Arslan ve Platform 0090 hakkında
Mesut Arslan, Belçika’nın en büyük tiyatro kurumlarından biri olan, Belçika Kraliyet Tiyatrosu’nun yönetmenlerinden biridir. 2004-2013 yılları arasında 0090 Sanat Festivali’nin sanat yönetmenliğini yürütmüştür. 2013’ten beri Platform 0090 Prodüksiyon Evi’nin sanat yönetmenliğini yapıyor. 2004 yılından beri Belçika’da, Flaman dilinde oyun sahneleyen sanatçı, kendi kurduğu Theater Onderhetvel / Derinin Altında isimli grubuyla,
‘Oda ve Adam’, ‘Ve Veya Ya Da ve ‘Plot’ isimli oyunları yönetti. 2011 yılında ‘Ve Veya Yada’yı, Garajistanbul için, Derya Alabora, Erdem Akakçe, Engin Hepileri, Nergis Öztürk’den oluşan bir ekiple, İstanbul’da tekrar sahneleyen sanatçı, ‘Oda ve Adam’ ın İstanbul prömiyerini de 2013’de, yine Engin Hepileri ve Nergis Öztürk’le, İstanbul
Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında yaptı. Mesut Arslan bu oyunla birlikte, çalışmalarını ‘tasarım ve tiyatro’ etkileşimi üzerine yoğunlaştırdı. Daha sonra sırasıyla Harold Pinter’dan ‘Aldatma’ (2014), Michael De Cock’tan ‘Kamyon’ (2015), Orhan Pamuk’tan ‘Gizli Yüz’ (2015), Eric De Volder’dan ‘Gece Sempozyumu’ isimli oyunları yaptı.
Son oyunu ‘When in Rome’un prömiyerini, 2017 Kasım ayında, 21. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivalinde yapacak olan sanatçı, tiyatro çalışmalarını Belçika ve Türkiye’de sürdürmektedir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı