ETKİNLİKLER

Galeri Diani Resim Sergisi – Hemad Javadzade ‘Yersiz Zaman’

Sanat yaşamına Türkiye ‘de devam eden İranlı genç ve değerli sanatçı Hemad Javadzade’nin mistik ve gerçeküstücü kompozisyonları, Doğu kültüründen aldığı esinle birleştirdiği kendine ait tutkulu karakterini gözler önüne seren yapıtlarının yeraldığı ‘Yersiz Zaman’ adlı kişisel sergisi 10 Şubat 2018’den itibaren Galeri Diani’de! 

‘Yersiz Zaman’ genç bir İranlı sanatçı olan Hemad Javadzade‘nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olması özelliğini taşıyor. Sergi Galeri Diani’de 10 Şubat – 3 Mart 2018 tarihleri arasında izleyicilerin beğenisine sunuluyor.

Hemad Javadzade her ne kadar “Resim benim için sanki başka bir dünyaya açılan bir kapı. Gerçekçilikten gerçeküstücülüğe hep kaçmışımdır” dese de, yapıtlarında son derece gerçekçi ögelerden yola çıkarak gerçeküstü bir dünya kuruyor. Örneğin uzaktan dörtnala koşan bir at olarak gördüğünüz figüre yakınlaştıkça üstüste yığılmış insan iskeletlerinden oluştuğunu kavrıyorsunuz. Yapıtlarında son derece güçlü bir yetkinlikle kullandığı insan ve hayvan anatomisini kendi gerçeküstü anlayışıyla abartıp değiştiriyor. Batılı sanatçılar gibi yol alırken aynı zamanda doğduğu büyüdüğü coğrafyanın nesnelerini mitlerini, duygusallağını ve hatta tekniklerini kullanarak doğu ile batı arasında geçiş sağlıyor. Son derece incelikle işlenmiş yapıtlarında izleyiciyi gerçeklerden alıp kendi dünyasına götürüyor sanatçı.

Bu sıradışı sergide tual üzeri akrilik yapıtlar olduğu gibi kağıt üzerine mürekkep bir çok yapıt izleyiciye sunuluyor.

Açılış Kokteyli: 10 Şubat 2018, Saat 17:30

Galeri Diani
Bostanbaşı cad. No:3 Beyoğlu, İstanbul
(Cezayir sokağı alt girişinin yanı)

Giriş ücretsizdir.

Hemad Javadzade Kimdir?
1984 doğumlu ve İran kökenli Hemad Javadzade İstanbul’da yaşıyor. Grafik tasarım bölümünü 2007’de bitirdikten sonra profesyonel kariyerine 2001’de ilk kişisel sergisiyle başladı. Birçok ulusal yarışmada resim heykel ve grafik dallarında ödüle layık görüldü. 5 kişisel sergi açtı ve aralarında Mamut Art Project’in de olduğu 10’dan fazla karma sergiye katıldı. 2016 ve 2017 yıllarında Türkiye’de Eksik Parça Yayıncılık ve Yapı Kredi Yayınları için kitap illüstrasyonlarını yaptı. 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı