KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

‘Yaralarım Aşktandır’ Oyunu Üzerine – Nasuh Bektaş yazdı…

Kadına, doğumuyla birlikte hep bir çerçeve çizilmek isteniyor. Bedeni, giyimi, işi, düşüncesi, yaşam tarzı, ne söyleyeceği veya söyleyemeyeceği hep birileri tarafından belirlenmek isteniyor.

Toplumlara ve ülkelere göre değişmekle birlikte kadınlar, bir taraftan yaşamlarını sürerken bir taraftan da bu çerçeveyi kırmakla uğraşıyorlar. İşte o çerçeveyi sonuna kadar zorlamış bir kadın Furuğ Ferruhzad. Sadece ama sadece içinden şiir yazmak geliyor diye dışlanmış. Furuğ Ferruhzad, her şeye rağmen yazmaya, üretmeye devam etti. Kendine biçilmek istenen yaşam şekline asla boyun eğmedi.

Furuğ Ferruhzad’ın yaşam hikâyesinden herkesin çıkaracağı dersler vardır. Ancak ülkemizde son zamanlarda kadın haklarına karşı söylem, tutum ve davranışlar düşünüldüğünde, bizlerin de alacağı çok ders var.

Furuğ Ferruhzad’ın yaşamını konu alan “Yaralarım Aşktandır” oyunu yazan Şebnem İşigüzel, yöneten Berfin Zenderlioğlu, oynayan Nazan Kesal.

Nazan Kesal, Furuğ Ferruhzad’ın yaşamını konu alan “Yaralarım Aşktandır” oyununu sahneliyor. Özellikle oyun sonu, kadınlar sanki Nazan Kesal ile konuşmuyor, Furuğ Ferruhzad ile konuşuyormuş gibi duygu doluydular. Etkileyici yaşam hikâyesi ve Nazan Kesal ‘ın başaralı performansı ile seyirciler oyundan derinden etkileniyor.

Sanatın ve özellikle tiyatronun bu etkili anlatımı bazılarını rahatsız etmiyor değil. Hele sanatın o dik duruşu. İşte oyun sonunda gerçek bir sanatçının verdiği mesaj: “helal etmiyorum“. Birilerini korkutmaya yetiyor. Teşekkürler Nazan Kesal.

Nasuh Bektaş

Oyun Hakkında 

Nazan Kesal “Yaralarım Aşktandır” adlı tek kişilik oyunuyla, İran’ın güçlü kadın şairi Furuğ Ferruhzad’ı oynuyor.

Yazar Şebnem İşigüzel’in kaleme aldığı ve Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği oyun, İran şiirinin isyankar sesi Füruğ Ferruhzad’ın nefesini, tiyatro sahnesine taşıyor.

Prodüksiyonunu Poyraz Yapım’ın üstlendiği oyunda anlatılan, aynı iklimde açıp solan hepimizin hikayesi; baskı altında yaşayanların, hep eksik bulunanların ve her şeye rağmen yaşamaya devam edip sözünü esirgemeyenlerin. Toprağa emanet edilmeyi bekleyen, ölüsüne bile tahammül edilemeyen, Füruğ Ferruhzad kendi arafında ömrünün şiirini yazacak ve aklınızdan çıkmayacak sözler fısıldamak üzere sahnede olacak.

Furuğ hepimize cesaret vermeye, “Kuş ölür, sen uçuşu hatırla“ demeye geliyor.

Deprem Sonrası Akut Stres Bozukluğuna Dikkat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu