ETKİNLİKLER

Galeri FE Resim Sergisi – Karma Sergi “Can Eriği’ne Saygı”

1-24 Aralık 2016 tarihleri arasında Galeri FE’de “Can Eriği’ne Saygı” başlığı ile Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun dostları ve öğrencilerinin yapıtlarından oluşturulan bir resim sergisi yer alacak. Biçemler mozaiği niteliğindeki bu sergi ile 33 sanatçı “Reis”e “merhaba !” diyecek.

Bilindiği gibi, Bedri Rahmi Eyüboğlu, ülkemizin ilk akla gelen sanatçılarındandır. Şairliği, yazarlığı, ressamlığı ve kendisinin bunlar kadar önemsediği sanat eğiticiliği onun çok yönlü kişilik yapısının farklı yönlerini ortaya koyarlar. “Karadut”, “Sevinsin/Sitem”, “Yiğidim Aslanım” ve bunun gibi bazı şiirleri öylesine yaygınlaşmıştır ki halka, geniş kitleye malolmuş, “türküleştrilmişler”dir. Yazıları insan sıcaklığını taşıyan, yaşamdan beslenen, izleri okuyanların belleğine yerleşen “su gibi aziz” üretimlerdir.

Resimleri, duvar panoları, mozaikleri biçemsel çeşitlilikleri içinde coşku dolu, lirik, çocuksu; bir yanları ile Batı Sanat tarihine diğer yanları ile Anadolu Halk Sanatları’na bağlı, çizgi dışı ve özgün sanatsal üretimlerdir.

Bununla birlikte, şairler Bedri Rahmi için “iyi ressam kötü şair”, “ressamlar” “iyi şair kötü ressam” derlermiş. Çekememezlik, kıskançlık kokan bu yorumları duyan Bedri Rahmi “Hocalığıma laf edenin alnını karışlarım” diyerek sanat eğiticiliğine verdiği yeri ve önemi belirtmiş Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü, Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi‘nde eğitim gören öğrencilerinin kendisi için taşıdığı anlama gönderme yapmıştır.

Doğrusu, On’lar Grubu”nu oluşturan ilk öğrenci grubundan başlayarak öldüğü yıl olan 1975 yılına kadar yetiştirmiş olduğu çok sayıdaki öğrencileri de hocalarına sevgi ve saygılarını her zaman korumuşlar ve Bedri Rahmi’nin “Sanat eğiticiliğinin olmazsa olmazı sanatı sevmektir” sözünü vazgeçilmez bir öğüt sayarak sanatsal çalışmalarını büyük bir sevgi ve tutku ile sürdürmüşlerdir. Bu öğüdü Bedri Rahmi’nin sanatçı dostları da benimsemişlerdir.

Türk Resim Sanatı’na adını büyük harflerle yazdırmış bu sanatçı dostların sayısı hiç de az değildir.

İstanbul’un Anadolu yakasında, Caddebostan’da yer alan Galeri FE’nin düzenlediği ve 1-24 Aralık 2016 tarihleri arasında açık kalacak olan “Can Eriği’ne Saygı” Resim Sergisi bu sanatçı dostların yapıtlarından oluşturulmuştur.

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Naile Akıncı, Serpil Akyıl, Muzaffer Akyol, Aydın Ayan, Can Ayan, Birim Bozok, Gül Derman, Mustafa Dulda, Devrim Erbil, Meliha Erdi, Turan Erol, Leyla Gamsız, Zeynep Göle, Gündüz Gölönü, Nedim Günsur, Dilek Işıksel, Serap İskender, Yusuf Katipoğlu, Zerrin Kehnemuyi, Komet, Fikret Otyam, İbrahim Örs, Orhan Peker, Mehmet Pesen, Mustafa Pilevneli, Türkan Sılay Rador, Nazan Sönmez, Gülseren Südor, Teoman Südor, Burhan Uygur, Utku Varlık, Demet Yersel, Hanefi Yeter gibi sanatçıların yapıtlarından oluşturulan biçemler mozaiği niteliğindeki bu sergi, görenlerin de duyumsayacakları gibi, bakışa göre anlam kazanan çeşitliliği ile geçmişten günümüze Türkiye resim panoramasının görsel bir minyatürü olarak anlam kazanmakta ve değerlenmektedir.

Galeri FE

Cemil Topuzlu Cad. Kutmen Apt. No 60/2 Daire 4
Çiftehavuzlar/Kadıköy-İstanbul
T: 0216 368 03 78
info@galerife.com
www.galerife.com

cydd

Kitap devrimi hayatt

Başa dön tuşu