RESİMSANATTAN

Gülten İmamoğlu varoluşun şifrelerini resmetti!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gülten İmamoğlu’nun Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılı anısına ve Çanakkale Zaferi yıldönümüne ithaf ettiği ‘Tohum’ başlıklı sergisi Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde açıldı.

2010 yılından beri ‘Organik Metastrata’ adını verdiği özgün teknik ile çalışan sanatçı Gülten İmamoğlu‘nun son iki yılda ürettiği 28 eserden oluşan ‘Tohum’ başlıklı sergi Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. İmamoğlu son dönem işlerinde, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar(GDO) ile evrenin yasalarını kendi istekleri doğrultusunda değiştirme arzusunu taşıyan ‘insan’ı eleştirirken ‘varoluşun şifreleriyle oynamak yok oluşa hazırlık mıdır?’ gerçeğini plastik bir dille tuvallerine aktarıyor.

Evreni varoluş temelinin ‘tohum’da gizli olduğuna vurgu yapan Gülten İmamoğlu, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılı anısına ve Çanakkale Zaferi yıldönümüne ithaf ettiği sergisi ile ilgili şunları söyledi: “Varoluşu ‘Zaman’ gerçekliği üzerinden sorgularken, evrendeki sonsuz devinimin bir parçası hatta küçük bir tezahürü oluşumuz realitesine odaklandım. Bu devinimin olmazsa olmaz enstrümanlarından birine de son sergimin adını verdim: “TOHUM” … Üç büyük Dinin kitabında da tohumun hayatın başlangıcı olduğuna dair söylemler mevcuttur. Varoluşun ‘TOHUM’da gizli olduğu gerçeğiyle yüzleştiğim eserlerimde; günümüzde DNA’sı ile oynanan tohumlar üzerinden kendi yok oluşumuzu mu hazırlıyoruz sorusuna yanıt aramaktayım.”

İnsanın bitmek tükenmek bilmeyen arzularıyla kendi yok oluşunu hazırlamasına karşı farkındalık yaratmayı amaçlayan bu sergiyi 5 Nisan 2019 tarihine kadar Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi
Müeyyet Cad. No:1 Tünel
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı