KÖŞE YAZILARI

Edgar İle Virginia – Gürcan Banger yazdı…

En sevdiğim yaşam öykülerinden birisidir Edgar Allen Poe’nun serüveni. Sevdiğim dediğime bakarak mutlu bir yaşam öyküsü olduğunu sanmayın. Bir aşk ve acı yumağıdır Poe’nun yaşamı. Çoktandır yazmak istiyordum (eskimiş bir kitabın sayfalarından öğrendiğim) bu ilginç yaşamı. Bugün, yazmak varmış.

Edgar Allen Poe (1809-1847)
Edgar Allen Poe (1809-1847)

Edebiyatla ilginiz yoksa tanımayabilirsiniz. Edgar Allen Poe, 19’uncu yüzyılda yaşamış Amerikalı bir öykü yazarıdır. Öykü adı verilen edebiyat dalının kurucusu sayılır. Şiirleri ve gizemli öyküleri ile ün yapmıştır. Üstün yetenekleri, yazdıklarında kendini açıkça ifade eder.

Poe, 26 yaşında kuzeni Virginia Clemm ile evlendi. O sıra Virgina 13 yaşındaydı. Evlendiklerinde Poe’nun bir işi yoktu. Parası da yoktu. Yaşamı boyunca da hemen hemen hiç bilinen türde bir işi olmamıştır. Daima yazdıklarıyla geçinmiştir. Üzerinde 10 yıl çalıştığı bir romanını sadece 10 dolara satabilmesi ise bir başka ilginç olaydır.

Bir başka ilginç olay ise Poe’nun ölümünden sonra birkaç sayfalık el yazmasının binlerce dolara satılmasıdır. Dünya, değerleri yok etmeden farkına varamıyor anlaşılan.

Deyim yerindeyse Poe, tam bir serseriydi. Onu tanıyanlar aşırı içki düşkünlüğünü bilirlerdi. Bu nedenle 26 yaşındaki Poe ile henüz 13 yaşındaki kuzeninin evliliklerinin uzun solumlu olacağına kimse inanmamıştı.

Ama tam aksi oldu. Tüm yoksulluk koşullarına karşın Edgar ve Virginia son derece duygusal bir yaşam sürdürdüler. Poe, çocuk sayılabilecek yaştaki karısını çılgınca sevdi ve bugün edebiyat dünyasının görkemli eserleri arasında sayılan en güzel şiirlerini Virginia için yazdı.

Virginia Clemm

Virginia Clemm (1822-1847)

Virginia’nın yaşamının son günlerinde New York’ta bir virane evde yaşamaktaydılar. Kırçiçekleri ile çepeçevre sarılmış olan bir virane evde. Çoğu zaman aç geçen günlerden sonra Virginia ağır hastalanmıştı. Komşular yardımcı olmadıkları zamanlarda kırlardan topladıkları otları ve çiçekleri pişirerek karınlarını doyurmaya çalışıyorlardı.

Giysi alacak paraları da yoktu. Bu ağır koşulları Virginia’nın zayıf bedeni daha fazla dayanamadı. Virginia öldüğünde Poe’nun cebinde cenaze masraflarını karşılayacak kadar bile parası yoktu.

Virginia’nın öldüğü bu ev, bugün bir müze. Poe ise Dünya’nın en ünlü öykücü ve şairleri arasında sayılıyor. Kitapları sayısız baskı yapıp milyonlarca adet satılıyor.

Poe öleli 150 yıldan fazla oldu. Ama sanırım Virginia’ya olan aşkını anlattığı olağanüstü güzellikteki Annabell Lee şiiri en ağır koşullarda bile aşkın gücünü anlatmaya devam edecek. Bir sonraki buluşmaya kadar…

“Orada gecelerim, uzanır beklerim
Sevgilim, sevgilim, hayatım, gelinim
O azgın sahildeki
Yattığın yerde seni.”

Gürcan Banger

Başa dön tuşu