RESİMSANATTAN

Güzellik anlayışınızı sorgulatacak eserler bu sergide!

Aylin Yavuz’un ‘untie’ başlıklı sergisi Martch Art Project’de açıldı.

Aylin Yavuz‘un Michel Foucalt‘ın ‘ütopik beden’ kavramından yola çıkarak çizgiyi sınır olgusuyla birlikte ele aldığı ve sınır olgusunu insan bedeniyle birlikte yeniden yorumladığı eserleri, Martch Art Project‘de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sanatçı, insanların görsel farklılıklarının kaynağını oluşturan bedenleri, betimlediği vücut çizgileri ve eşzamanlı, dinamik kompozisyonlarla çoğaltarak ‘yeni soyut formlar’ oluşturuyor. Bu soyut formları, post-modern estetik ve günümüz bakış içerisinde yorumlarken izleyicinin kendi hayal gücüne de bir alan bırakmayı ihmal etmiyor. Fark edilen ilk katmanda kördüğüme dönüşen figürler, çizgiler ve renkler ile karşılaşılmasına rağmen uygun mesafeden izlenildiğinde, sanatsever her seferinde farklılaşabilecek bir boşluğa rast geliyor. Böylece sanatçı, eseri ve sanatseveri birlikte kendi öznelliğinde hayal gücüne müdahaleye davet ediyor. Bu müdahale aynı zamanda kişilerin özneleşmesini imlediği için, özgürlük ve etik kavramlarına dönük kadim tartışmaları önümüze koyuyor.

Figürlerin birleşim noktalarını el, ayak ve cinsel organlar gibi bedenin sınır yüzeylerini kullanarak belirginleştiren Aylin Yavuz, genel kabul gören güzellik anlayışını sorguluyor ve genel geçer estetik ölçütlerinin dışında olan “saklı tutulanı” göstermeye çalışıyor. Figürler tek tek değilse de bir bütün olarak ele alındığında bir nevi ağ oluşturuyorlar. Her şeyin bir diğeriyle ilişkide olduğu düşüncesinden yola çıkarak, resimde bir “yol gösteren” işlevini alıyor. Aynı zamanda da sorusunu ekliyor; örümcek ağını ıstakoza, orkideyi çuha çiçeğine ve bu dördünü bana ve beni sana bağlayan şey nedir? 

Bedenlerin ortadan kalktığını ve insanlar arasındaki farkların, sınırların uzamda ve düşünsel alanda eridiğini fark ettirecek bu sergiyi, 17 Ekim 2018 tarihine kadar Martch Art Project‘de ziyaret edebilirsiniz.

Martch Art Project
Firuzağa Mahallesi Bostanbaşı Caddesi No:4B
Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı