Korkut AkınKÖŞE YAZILARI

‘Kurgulu-Kurmalı Oyuncaklar’ – Korkut Akın yazdı…

Kime niyet kime kısmet

Geçenlerde, Ortaköy’de, Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamında açtığı kapsamlı “Bir Uçtan Öbür Uca” başlıklı Çizgi/Eskiz sergisiyle içimizi güç ve güvenle dolduran Onay Akbaş, bu kez Nişantaşı’nda, Galeri Artist’te Kurgulu/Kurmalı Oyuncaklar sergisiyle bizlerle…

28 Nisan günü yapılan açılışa, alabildiğine ilgili bir topluluk katıldı. Pandemi dolayısıyla iki yıla varan bir “suskunluk” sonrası, -havanın da güzel olması bir şanstı kuşkusuz- bambaşka bir heyecan vardı insanlarda.

Gezi ile İstanbul Sözleşmesi…

Onay Akbaş, soyut ve düşsel resimleriyle tanınıyor. Ancak belirleyici özelliği, belki de renkleri. Alabildiğine canlı, alabildiğine çarpıcı ve tezat renklerle derinlik kazandırıyor resmine. Birçoğuna, acaba üç boyutlu mu diye daha yakından bakma ihtiyacı hissettim.

Orada, kendisine de söyledim… Gezi Direnişi davası haksız ve hadsiz kararlarla sonuçlanınca, ister istemez her yol Roma’ya çıkıyor, yani başınızı çevirdiğinizde gördüğünüz her şeyde Gezi Direnişi ve (yine haksız ve hadsiz hüküm giyen) arkadaşlarımızı görüyoruz. Buna da bağlı olarak, her figür (tabii ki, Onay’ın kendine özgü çizimi ve renkleriyle üniformalılar da var içlerinde) o kararı hatırlattı. Onay Akbaş, resminin temelinde “3P” bulunduğunu, bunların da politika, poet (şiir) ve felsefe (philosophy) olduğunu söyledi. Belki politika yerine resim (paint) de denilebilir, çünkü tümü bir araya gelerek politikayı (tam tersi de söz konusu muhakkak ki) oluşturuyor.

Ancak, serginin açılışına denk gelen saatlerde Danıştay, İstanbul Sözleşmesinin iptalini durdurma kararı verdi. Tablolar, bana göre (aslında, orada konuşabildiğim herkese göre de) farklı renklendi ve kadın dayanışmasını anlatmaya başladı.

Resmin özelliği…

Bir yandan resimlere, bir yandan da resmin yarattığı (tabii, Gezi Direnişi kararıyla hüzünlü, Danıştay kararıyla mutlu) duygulara dalmışken Barış Soyak ile tanıştık. O da, bencileyin resmin üzerine düşen ışık, değişen gündem, insanın içinde bulunduğu ruh hali ve benzerlerinin resmin anlamını güne uyarladığını söyledi. Aramızda bir fark var: Ben her resim için öyle olduğunu söyledim, o ise daha çok soyut resmi işaret etti.

Performans sanatçısı…

Zeliha Demirel, kendisinin de ilk kez gördüğü (ama bilerek gelmiş olduğu giysisinden belliydi, yani amacı apaçık ortadaydı) tabloların önünde, o anda yaşadığı duyguları yansıtan fotoğraflar çekmemi istedi. Sevgili Zeliha’nın yorumuyla resimler daha bir farklılaştı, daha bir anlam kazandı, daha bir güzelleşti.

Başlığın dışında…

Onay Akbaş’ın resmi gibi soyut, ama çok renkli, içinde felsefesi (az) de olan, Zeliha Demirel’in katkısıyla şiirleşen, anlam yüklenmesiyle de günün gündemini yansıtan bir yazı oldu bu da; tam da “3P” içeren.

Yazıyı günün gündemine bağlayınca Akbaş’ın yaşa(dı)(ttı)ğı anlamlar ona kaldı. Kim bilir, belki bu tablolarla bir kaz daha karşılaştığımızda (ya da edinenler her sabah baktıklarında) bunlar yerine mülteci, öteki, LGBTİ bireylerle üniformalı, yeniliğe kapalı egemen erkten yana olanları göreceğiz; tabii ki, hepsi Kurmalı/Kurgulu, hepsi “oyuncak”!

Korkut Akın

"Ayrılık Çeşmesi Sokağı" - Korkut Akın yazdı... 1

Kurgulu-Kurmalı Oyuncaklar
Onay Akbaş
Resim Sergisi
Galeri Artist (Abdi İpekçi Caddesi 77/B, Maçka)
28 Nisan  – 20 Mayıs 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu