HEYKELRESİMSANATTAN

Hanefi Yeter’in ‘Döngü’sü

 Hanefi Yeter’in “Döngü” ismini verdiği resim ve heykel sergisi Galeri Selvin ve Harmonyhip birlikteliğiyle Nişantaşı No:45’de açıldı.

Galeri Selvin ve Harmonyhip işbirliğiyle Nişantaşı No: 45’de sanatseverlerle buluşan ‘Döngü’ başlıklı sergi, usta sanatçı Hanefi Yeter’in insan ömrünün üçte birini alan uyku hallerini resimlediği ve doğadaki döngüyü anlatan eserlerinden oluşuyor.

Hanefi Yeter, “Döngü” ismini verdiği sergisi ile ilgili şunları söyledi: “Son bir kaç zamandır doğadaki bitmez tükenmez tekrarı takıp durdum kafama. Bu bıkılmayan bazende farkına varılmayan daha doğrusu pek önemsenmeyen doğallık taşıyan tekrar hayatın özünü de oluşturuyor.
doğmak    ölmek
gelmek     gitmek
uyuyup    uyanmak
açmak     solmak
Bu tekrarları hayatın içini dolduracak şekilde genişletebiliriz. Açılan kapılara kapanan kapılara, sevgide ayrılıkta, atılan adıma, tutulan bırakılan ele, doğan güne, kayan yıldıza, mevsimlere, nice yıllara kadar say sayabilirsen. Her yere her şeye sinmiş gibi. Hal böyleyken bende bu tekrarı bir yerlerinden görselleştireyim istedim.
Ömrümüzün üçte birini yani uyku hallerini konu kıldım bir kaç resmime. Yatak öylesine kıymetli bir sığınak ki: içinde sevgiyi, huzuru, arınmayı, ayıklanmayı üremeyi, yenilenmeyi barındırır, onsuz hayatın dengesi bozulur.
İşte bu yüzden uyku hallerini resimlemeye çalıştım.

Bir diğer konum ise her gün her zaman hayatımızın vazgeçilmezleri olan nimetler, yani meyveler sebzeler oldu. Dört mevsimin durmadan dinlenmeden bize taşıdığı bu faydalı güzellikleri misafir kılmaya çalıştım bir kaç resmime. Sözün kısası hayatımın bu son iki yılında sanatımla gelip çizip boyadığım işlerimi bu sergide izleyiciye sunuyorum.”

Sergi, 7 Aralık 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Hanefi Yeter Kimdir?

1972’de İDGSA Resim Bölümü’nü (Bedri Rahmi Atölyesi) ve 1978’de Berlin Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1970 yılında Akademinin 6. sınıfında Paris’e giden sanatçı, Academie des Beaux Arts’da sanat eğitimi görmeye hak kazandı, sonrasında İstanbul’a dönerek eğitimine devam etti. 1972 yılında mezun olan sanatçı, notlarının yüksekliği ve Burslar Jürisinin kararı ile Yurtdışı Devlet Bursunu kazandı ve Yüksek Lisans Eğitimi için Berlin’e gitti. 1976 yılında Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi. Uzun yıllar çalışmalarına Almanya’da devam etti.

Doğu Almanya’da ilk kişisel sergi açan Türk asıllı sanatçı oldu. Bu sergisinde özel izinle kataloğu basıldı. Çok sayıda karma sergide, kitaplarda, kataloglarda, afişlerde ve değişik ülkelerin basın organlarında yer aldı. 56’sı yurtdışında olmak üzere yaklaşık 90 kişisel sergi gerçekleştirdi ve çok sayıda karma sergiye katıldı. Yurt içi ve yurt dışında müze ve özel koleksiyonlarda birçok eseri bulunan sanatçı, son yallarda yoğunluk verdiği heykelleri, Ankara, Mersin, Denizli gibi illerde yeni kurulan Forum çarşılarında yer aldı. Sanatçının, Münir Nurettin Selçuk’un el yazması notalarının da yer aldığı, şarkıların notaları ile Türkçe ve Almanca sözlerini içeren ve bir set halindeki “Anılarda İstanbul” adını verdiği gravürleri Ankara’da ilk kez bir sergi düzeninde sunuldu. 1982 yılında editör Volker Martin tarafından hazırlanan “Hanefi Yeter 1962-1982″ kitabı yayınlandı. Berlin Müzesine eserleri alındı. Berlin’de 5 duvar resmi, 2 seramik cephe, 2 mozaik pano, 1 heykel, Darmstadt’ta 3 adet duvar resmi gerçekleştirdi.

Her şeyin sürekli bir değişim ve başkalaşım içinde bulunduğu yaşamda, sanatın da bu değişime ayak uydurması gerektiği ilkesinden hareket eder. Sanatçı resimlerinde, doğa, tarih ve insan gibi üç temel izlek çevresinde, büyük boyutlu kompozisyonlara yönelmekte, insan varlığını, tarihsel gelişme süreçleri içinde sorgulayıcı bir resim dili kullanmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı