RESİMSANATTAN

Hasan Mutlu’nun coğrafyasını keşfetmeye hazır mısınız?

Hasan Mutlu’nun ‘İçimdeki Coğrafya’ başlıklı sergisi Eva Sanat Galerisi’nde açıldı.

Küratörlüğünü Ahmet Özel’in yaptığı Hasan Mutlu’nun ‘İçimdeki Coğrafya’ başlıklı sergisinde sanatçının son dönem eserleri sergileniyor. Bugüne kadar 18 kişisel sergi açan, birçok ulusal ve uluslararası etkinliğe katılan sanatçı Mutlu bu sergisinde, yaptığı iç yolculuğu neticesinde meydana gelen iç manzarasını sanatseverlerle paylaşıyor.

Serginin küratörü Ahmet Özel, Hasan Mutlu ve sergisi için şunları söyledi: ‘Hasan Mutlu kendi yaşam nehrini, o nehri besleyen dağlardan, onun sağladığı esin kaynaklarından alıyor. Resimlerindeki dağlar ve çevresindeki coğrafya, çoğu zaman bilinen bir yeri değil, onun tutku ve hayallerinin manzarasını, yani bir ‘iç manzara’ yı anlatıyor. Sırtını yasladığı dağlardan geniş ovalara, ufuk çizgisine bakarken aslında iç yolculuğunu tamamlamış ve olması gereken yerde kendini hisseden bir kişiye dönüşüyor.’

Hasan Mutlu’nun dağ kokusunu hissettiren, dingin, huzur dolu dünyası ile karşılaşacağınız bu sergiyi Eva Sanat Galerisi‘nde 19 Ekim 2018 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

Eva Sanat Galerisi
Küçükağa Sk. Ağa Apt. No: 4/7
Şaşkınbakkal/İSTANBUL

Giriş ücretsizdir.

Hasan Mutlu Kimdir?
1957 yılında Sorgun( Yozgat) da doğdu. İlk, orta öğretimimi Sorgun da tamamladı. 1975 yılında çeşitli ulusal dergilerde karikatür ve ilüstrasyon çalıştı. 1980 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü resim bölümünü bitirdi. 1980 yılında Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi çalışmalarında bulundu. 1981 yılında İstanbul resim heykel müzesinde tablo restorasyonu üzerine çalışmalarda bulundu. 1984 yılında Fransa devlet bursunu kazanarak Paris’e gitti. Bu ülkede tablo restorasyonu konservasyonu ve müzecilik üzerine teorik ve pratik çalışmalarda bulundu. Çeşitli ülkelerde resim restorasyonu ve müzecilik üzerine araştırmalar yaptı. Birçok ulusal ve uluslararası sanat etkinliklerine katıldı. Avrupa, Asya sanat bienalleri, yüzlerce yurtiçi yurtdışı sergi organizasyonları yöneticilikleri ve jüri üyelikleri yaptı. Ankara ve İzmir devlet resim heykel müzeleri, Bodrum Müzesi, Bişkek Müzesi, İş Bankası, Halkbankası, Başbakanlık, Maliye Bakanlığı, Ortadoğu Amme Enstitüsü başta olmak üzere yurt içinde, yurt dışında birçok özel koleksiyonlarda eserleri bulunmakta.

KİŞİSEL SERGİLERİ

1985 Bodrum Haluk Elbe Sanat Galerisi

1990 Ankara Sanatyapım Galerisi

1991 Antalya Kaleiçi Sanat Galerisi

1992 Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi

1992 İzmir Resim Heykel Müzesi

1993 Ankara İş Bankası Sanat Galerisi

1994 Ankara Halkbankası Sanat Galerisi

1998 Ankara Galeri Soyut

1999 Anadolu Ajansı Sanat Galerisi

2001 Ankara Galeri Soyut

2002 Eskişehir Güzel Sanatlar Galerisi

2003 Muğla Akyaka Nail Çakırhan sanat galerisi

2004 Bilbao Pıropo Cafe Arte

2005 Bişkek Müzesi Kırgızistan

2009 Ankara Galeri Soyut

2010 Ankara Eranus Sanat Galerisi

2015 İstanbul Galeri Kambur

2015 Ankara Galeri Turkuvaz

2015 Istanbul Artmaya

Başa dön tuşu