SANATTANTİYATRO

“Hasan Tahsin”in Hayatını Anlatan Oyun

1888’de Selanik’te başlayıp, 15 Mayıs 1919’da İzmir’de, teslimiyet dayatmasına inat emperyalizme karşı ilk kurşunu sıkarak son bulan vatansever bir ömrün hikâyesi…

Kurtuluş Mücadelesinde ilk kurşunu sıkan Gazeteci Hasan Tahsin’in hayatı Özgürefe Özyeşilpınar
tarafından sahneye aktarıldı.  Oyunu yazan, yöneten ve oynayan Özgürefe Özyeşilpınar, Bu oyun Hasan Tahsin’e ahde vefa oyunudur” dedi.

Oyunun galası Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Galaya, Adnan Özyalçıner, Nasuh Mahruki, Gülsen Tuncer, Aliye Uzunatağan, Zerrin Arbaş gelenler arasındaydı.

Oyunun Konusu ve Kadrosu

Kurtuluş mücadelemizin 100. yılını kutladığımız şu günlerde, kutsal mücadelemizin gizli kahramanlarından Osman Nevres’in, bizim bildiğimiz adıyla ”Gazeteci Hasan Tahsin” in hayatını anlatan ”İlk Kurşun – Hasan Tahsin” adlı oyunumuz kurtuluş tarihimizin kuytuda kalan yönlerine bakmamızı sağlayan, 2 perdelik belgesel nitelikli bir ahde vefa oyunu… Dünü, bu günü ve kendimizi sorgulatmayı amaçlayan oyun, yüz yıllık demokrasi mücadelemizde yolun neresinde olduğumuzu gösterir bir ders niteliğinde…

Yaşar Aksoy’un “Yürekler Selanik” adlı kitabı merkez alınarak yazılan oyunda ayrıca çok sayıda kaynakçadan, “Hasan Tahsin” in kendi yazıları ve mektuplarından ve önemli tarihçilerden yararlanılmıştır. Bizlerin bildiği adıyla “Hasan Tahsin” in ne denli hümanist, sosyalist, milliyetçi, vatanperver bir devrimci olduğu anlatılan oyunda ayrıca İzmir’in işgal edildiği güne dair bu güne dek hiç bilmediklerimizi de sahne üzerinden gözler önüne seriyor.

Yazan-Yöneten: Özgürefe Özyeşilpınar
Müzik Direktörü: Murat Engin
Işık Tasarım: Kemal Yiğitcan
Dekor Taasarım: Cenan Bal
Kostün Tasarım: Nilüfer Kızılkanat
Efekt Tasarım: Emre Altaç
Oynayan: Özgürefe Özyeşilpınar

Haber-Fotoğraf : Nasuh Bektaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu