RESİMSANATTAN

İki genç sanatçıdan ‘Quark’ sergisi!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi ve çeşitli sanatçı atölyelerinde sanat eğitimleri alan iki genç sanatçı Yaren Deniz Çınar ve İsmet Şenal’ın ‘Quark’ başlıklı sergisi Asmalımescit Sanat Galerisi’nde açıldı.

Sergide, 16 tane tuval üzerine karışık teknik resim, 1 tane iki sanatçının birlikte çalıştıkları heykel ve 2 tane de ‘quark’ı temsil eden 3 boyutlu çalışmaları yer alıyor. İki genç sanatçı Yaren Deniz Çınar ve İsmet Şenal, aynı tarzda hareket ediyormuş gibi görünse de faklı konulardan ve farklı çizgilerden hareketle son tuşlarında Quark enerjisi gibi açığa çıkan bir renk, armoni ve hareket patlamasıyla aynı dinamizmi yansıtan işler üretiyorlar.

Serginin küratörü ve genç sanatçıların hocaları olan Filiz Kiprik sergi ile ilgili şunları söyledi: ’20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren fizikçileri teorileri ve gözlemleri, atomun içinde o güne kadar bilinmeyen yeni bir dünyayı gözler önüne serdi. Artık atom ne bildiğimiz atom, madde ne bildiğimiz maddeydi. Bunun üzerine fizikçiler atomun, nötron ve protonun çok sayıda parçacıktan oluştuğunu gördüler. İşte quark da bu atomlardan oluşan maddenin en temel bileşenlerinden biridir. Diğer bir deyişle proton ve nötron quark denilen daha küçük parçaçıklardan oluşurlar. Quarklar bir araya gelerek hadron adını alan birleşik parçacıkları oluştururlar. İşte Yaren Deniz Çınar ve İsmet Şenal’ın ‘Quark’ ismini taşıyan bu sergide ortaya koydukları işleri de sanatçıların hadronları niteliğindedir.’

Genç sanatçılar Yaren Deniz Çınar ve İsmet Şenal’ın ‘Quark’ serisi olarak nitelendirdikleri sergi, 5 Kasım 2018 tarihine kadar Asmalımescit Sanat Galerisi‘nde ziyaret edilebilir.

Asmalımescit Sanat Galerisi
Şahkulu Mah. Büyükhendek Cad. No4/1
Galata Beyoğlu, İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı