ETKİNLİKLERSERGİ

‘İnsan Boşluğu, Boşluk İnsanı Şekillendirir’ Sergisi Han Spaces’de

Yüzyıllar öncesinden gelen iş hanı kültürümüzü tasarım ve teknolojiyle buluşturan HAN Spaces, sanatı çalışma alanlarına taşıyor.
HAN Spaces ve ArtPick ortak organizasyonuyla gerçekleşecek sergi dizilerinin ilki “İnsan boşluğu, boşluk insanı şekillendirir…” 18 Kasım 2020 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

Alkaş Gayrimenkul ve Nurus ortaklığı ile kurulan HAN Spaces yüzyıllar öncesinden gelen iş hanı kültürümüzü tasarım ve teknolojiyle buluşturan yeni nesil çalışma alanları tasarlıyor ve yönetiyor. HAN Spaces ev sahipliğinde gerçekleştirilen, sanatın çalışma alanlarına taşması, mekanda bir dekorasyon unsuru olmaktan çıkıp çalışanlara ve ziyaretçilere ilham unsuru olmasının ilk örneklerinden olan “İnsan boşluğu, boşluk insanı şekillendirir…” sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Sergide yer alan 14 çağdaş sanatçının çalışmalarıyla mekan yeniden yorumlanıyor. Mekanlar için belki de kültürel birikimin en biçimsel yansımaları diyebiliriz. Bunu özellikle Anadolu Han kültürüne baktığımızda, karşımıza pek çok farklı biçim sunan mimari yapıları ve barındırdıkları yaşanmışlıklarla görebiliriz. Hepimize aşina gelebilecek “açık ofis” tanımı ve bulunduğu yapıları da çağdaş hanlar olarak düşünebiliriz. Yeni yeni gelişen ofiste sanat kavramı, insanların iş ortamlarında da sanat eserlerine ulaşabilmelerine, onlarla çevrili bir atmosferde çalışabilmelerine olanak tanıyor.

Yeni nesil iş hanı HAN Spaces’in ilk lokasyonu Levent binasında 18 Kasım – 21 Şubat tarihleri arasında açılacak ‘İnsan boşluğu, boşluk insanı şekillendirir…’ sergisinin organizasyonunu ArtPick yapıyor. Sergide; Suat Akdemir, Ahu Akgün, Ali Bilge Akkaya, Gökhan Balkan, Onur Gülfidan, İdil İlkin, Beste Kopuz, Sinan Logie, Toygun Özdemir, Burcu Perçin, Selim Süme, Nermin Ülker, Blanca Vinas ve Gabriel Vorgon gibi değerli sanatçıların eserleri bulunuyor.

Sergi, HAN Spaces Levent binasında 2 bin metrekare alana ve üç farklı kata yayılmış olarak sanat severlerin beğenilerine sunuluyor. Kapsamlı Covid-19 tedbirleri alınan HAN Levent’te sergi alanının her katında bahçe ve teraslar bulunuyor.

HAN Spaces CEO’su Gizem Burteçin; Alkaş ve Nurus ortaklığında kurulan HAN Spaces ile çalışma alanlarını dönüştürmek üzere yola çıktık. Sektördeki alışılagelmiş prensipleri asgari olarak aldık ve insan nasıl çalışmak ister diye ideal dünyayı sorguladık. Şunu diyebiliriz ki, binaların sadece aklı olması yetmez ruhu da olmalı. Hayalimizdeki çalışma ortamını Levent’ten başlayarak hayata geçirdik. Pandemi sonrası artık o bildiğimiz tek tip veya standart ofislerde çalışmak zorunda değiliz, daha esnek çalışabiliyoruz. O halde bizleri ofise çeken bir şeyler olmalı. HAN’da tıpkı eski iş hanlarındaki gibi samimiyet, birliktelik ve dayanışma olan bir çalışma ortamı hayal ettik. Mekana ruhunu duvarlarımızı açtığımız farklı sanatçılara ait ve zaman zaman değişen sanat eserleri veriyor. Sanatın hayatı güzelleştirdiğine, çalışma alanlarında bizlere ilham verecek dürtüyü sağladığına inanıyor, HAN’da sanata alan açıyoruz. ArtPick Ile hayata geçirdiğimiz ‘İnsan boşluğu, boşluk insanı şekillendirir…’ sergisiyle de sanatla beraber yaşama hissi veren çalışma alanları oluşturmak, paylaşımlı çalışma alanlarında çalışanların ve ziyaret edenlerin sanattan ilham almasını sağlamak ve sanatın sadece galerilerde ve müzelerde ziyaret edilecek bir kavram olmadığının altını çizmek istedik.” dedi.

ArtPick Kurucuları Lisya Tavaşi ve Seza Ünal Özeren; “Kültürel birikimin biçimsel yansımaları, uyarlanabilirliğin getirdiği özgürlük ve adaptasyonla hanların ve açık ofislerin benzer atmosferinde hayat bulur. Bizim de HAN Spaces ile birlikte organize ettiğimiz “İnsan boşluğu, boşluk insanı şekillendirir…” sergisi, boşluğun farklı kökenlere sahip sanatçılar tarafından yorumlandığı, yorumlanan mekanlarla izleyenin şekillendirildiği ve izleyende yeniden yorumlanacağı anları bekliyor.” şeklinde konuştu.

‘Sağlıklı’ bir sergi deneyimi

Ziyaretçilerine ‘sağlıklı’ sergi bir deneyimi sunmak için tüm tedbirleri alan mekana maskesiz girilmiyor, ateş ölçümü yapılıyor. Randevu ile gezilen sergideki ziyaretçiler alana yayılıyor ve turlar en fazla 5 kişi ile düzenleniyor. Dijital sergi deneyimi sağlayan sergide QR kod ile tüm eserler hakkında bilgi edinebiliyor. Yanında maskesi olmayan sanatseverler girişte maske temin edebiliyor, dezenfektan noktasından yararlanabiliyor. Dezenfeksiyon işlemlerinin periyodik olarak yapıldığı, %100 temiz hava altyapısına sahip Han Spaces’de açık havadan yararlanmak isteyen misafirler terası kullanabiliyor. Sergiyi gezmek için HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasından HES kodu edinmesi şartı bulunuyor.

‘İnsan Boşluğu, Boşluk İnsanı Şekillendirir’ sergisini ziyaretçiler hafta içi 11.00-16.00, haftasonu ise 11.00-14.00 saatleri arasında gezebilecekler.

HAN Spaces Hakkında

Alkaş Gayrimenkul ve Nurus ortaklığı ile açılan HAN Spaces yüzyıllar öncesinden gelen iş hanı kültürünü teknolojiyle buluşturan, insana ve doğaya saygılı çalışma alanları tasarlayan ve yöneten bir iş platformu ve Proptech şirketi olarak kuruldu. HAN Spaces içerisinde özel ofisler – coworking -toplantı ve etkinlik alanları ile hizmeti sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu