SANATTANSİNEMA

İRAN FİLMİNDE TÜRK BAŞROL!

Rekor kıran İran yapımı “Motreb” filminde, Ayşegül Coşkun adından söz ettirdi.

Haber: MELİKE BİRGÖLGE

Türk şarkıcı Ayşegül Coşkun, İran yapımı ‘Motreb’ (Çalgıcı) filminde başrol oynadı. Kendisi gibi Türk bir şarkıcıyı oynayan Coşkun, geçtiğimiz Kasım 2019’da vizyona giren filmin Tahran’da gerçekleşen galasında büyük ilgi gördü.

“Duvardaki Gülüşler”, “Liman, Deniz Ol Gel” isimli şarkılarıyla müzik camiasında ismini duyuran Ayşegül Coşkun, ‘Motreb’ filmi için de “İlahi Kader” isimli bir şarkı besteledi. Şarkı Türkiye’de ve İran’da en çok dinlenenler arasına girdi.

Ayşegül Coşkun, projeye nasıl dahil olduğunu şöyle anlattı: “Farsça konuşabilen, müzikle uğraşan bir Türk oyunu istiyorlardı. Kliplerimi izlemişler, kameraya yakıştığımı ve mimiklerimi beğenmişler. Önce Meryem Uzerli düşünülmüş ama Farsça bilmediği için olmamış. Çocukluğumdan beri Farsça’ya merakım var. Teklif gelince o dili konuşan arkadaşlarımla 15 gün geçirdim, gece gündüz pratik yaptım.”

Mostofo Kiaei’nin yönettiği ve yapımcısı olduğu filmde Ayşegül Coşkun’un yanı sıra uluslararası tanınan İranlı oyuncular Elnaz Shakerdoost, Parviz Parastoui ve Mohsen Kiaee rol alıyor.

İran’da izlenme rekorları kıran film; ilk gün, ilk hafta ve ilk ay en çok izlenen film rekorunu eline aldı.

Tahran ve Şiraz gibi şehirlerde yapılan kırmızı halı törenlerine katılan Ayşegül Coşkun, halkın ve basının yoğun ilgisiyle karşılaştı. İran’da çok popüler olan şarkıcı – oyuncu önümüzdeki aylarda Kanada ve İngiltere’de festivallere davet edilen filmin gösterimlerine katılmaya hazırlanıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı