Genel

İstanbul’un Ruhuna Dokunan Yazar Mario Levi Aramızdan Ayrıldı

Haber: Elif Doruk

Yazar ve iletişim eğitmeni İstanbul aşığı Mario Levi 66 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti.
Buart Art Sanat Atölyesi’nin sosyal medya hesabından paylaşım yapılarak duyurulan Mario Levi’nin ölüm haberi edebiyat camiasını üzüntüye boğdu.
Paylaşımda, “Canım hocamız, edebiyatımızın duygulu ve güçlü kalemi, eşsiz insan, bir tanemiz Mario Levi’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Edebiyata, bizlere kattıkları için minnettarız. Tüm sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz” denildi.
Levi için yarın saat 13.00’te Acıbadem Musevi Mezarlığı’nda cenaze töreni düzenlenecek.

Mario Levi, 1957 yılında dünyaya gelerek Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olacak bir yaşamın kapılarını araladı. Saint Michel Lisesi’nden 1975 yılında mezun olduktan sonra, edebiyat tutkusunu takip ederek 1980 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Levi’nin kalem yolculuğu, Şalom Gazetesi’nde yayımlanan ilk yazılarıyla başlamış ve ardından Cumhuriyet Gazetesi, Stüdyo İmge, Milliyet Sanat, Gösteri, Argos, Gergedan, Varlık gibi saygın yayın organlarında kendine geniş bir okur kitlesi bulmuştur. Yazar, Jacques Brel: Bir Yalnız Adam (1986) adlı kitabıyla edebiyat dünyasına giriş yapmış ve bu eser, üniversite bitirme tezinin romanlaştırılmış bir hali olarak dikkat çekmiştir.

Levi’nin edebiyat serüveni, 1990 yılında yayımlanan ilk hikâye kitabı “Bir Şehre Gidememek” ile zirveye ulaşmıştır. Otobiyografik izler taşıyan bu eser, yazarın aşkları, çocukluk ve ilk gençlik yıllarıyla hesaplaşmasını içeren dokunaklı bir yapıt olarak öne çıkmıştır. Kitap, aynı yılın Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazanarak Levi’ye edebiyat dünyasında sağlam bir yer edinmesini sağlamıştır.

Mario Levi, edebi yetenekleriyle, duygusal derinliğiyle ve gözlem gücüyle Türk edebiyatına önemli katkılarda bulunmuş bir yazar olarak hatırlanacaktır. 2024’ün ilk ayında aramızdan ayrılan Levi’nin eserleri, gelecek kuşaklar için birer edebi miras olarak yaşamaya devam edecektir.

Kitaptan Sanattan ailesi olarak kendisini hiç unutmayacağız.

İstanbul’un Ruhuna Dokunan Yazar: ‘Mario Levi’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu