ETKİNLİKLERRESİMSANATTANSERGİ

İyilik İçin Sanat Derneği’nden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel Sergi

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan, sergilerden elde ettiği gelirin tamamıyla sanatçıları destekleyen İyilik İçin Sanat Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ithafen oluşturduğu seçkiyi 39 Kalamış Marina’da sanatseverlerin beğenisine sundu.

Evrensel bir değer olan sanatın daha geniş kitlelere yayılması amacıyla 6 yıldır faaliyetlerini sürdüren İyilik İçin Sanat Derneğinin yürüttüğü projelerinde üretilen eserlerden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için oluşturulan bir seçki, Anadolu Yakası’nda yer alan 39 Kalamış Marina’da 3 Mart Çarşamba gününden itibaren sergilenmeye başladı.

İyilik İçin Sanat Derneği’nin bu yıl 4. dönemine girecek olan Pasajda Bir Yıl projesinde yer alan Badem Kübra Kocalar, Aysun Telli, Tunay Tunç, Seher Bediha Yılmaz, Cansu Kahraman, Hatice Ahmet, Dilan Demirbağ, Merve Topuz ve Elif Aydemir gibi genç sanatçıların yanı sıra Ressam Aslı Özok’un da eserlerinden oluşan sergi, Dr. Feride Çelik’in küratörlüğünde düzenlendi.

SeherBedihaYılmaz_Hiç_Tuval Üzerine Yağlı Boya_170x130
Seher Bediha Yılmaz_Hiç_Tuval Üzerine Yağlı Boya_170x130

Tamamıyla kadın sanatçılardan ve kadın temasına uygun içeriklerle hazırlanan eserlerden hazırlanan seçki, Anadolu Yakası’nın sanatla buluştuğu yeni mekânı 39 Kalamış Marina’da 1 ay boyunca ücretsiz olarak görülebilecek. Eser fiyatları 1.000 TL ile 15.000 TL arasında değişen sergiden elde edilecek gelir, Pasajda Bir Yıl projesinde yer alacak 4. dönem sanatçılarına sanat üretim imkânı oluşturulması ve üretim için gerekli masrafların karşılanması amacıyla kullanılacak.

Feride Çelik

Sergi ile ilgili düşüncelerini ifade eden Küratör Dr. Feride Çelik, “İnsanoğlunun yaratılışından itibaren kadının varlığı hep öncelikli olarak hissedilir. Tüm kavimlerde, uygarlıklarda, milletlerde ve medeniyetlerde kadın farklı olarak konumlanır. Kadınlar bu toplumlarda savaşçı, bereket tanrıçası, güzellik abidesi ya da gücün, yenilmezliğin simgesi olur. İnsanın olağanüstü varlığı olarak tanımlanan kadının sanat dünyasındaki yeri ve önemi de büyüktür. Yeni nesil sanatçıların fırçalarından, farklı malzemelerinden çıkan yaratıcı sanat eserlerinde güzel, melek, anne, güçlü, bereketli, iyi ve yardımsever kadınlar adeta ölümsüzleşerek izleyiciyle buluşur. Anadolu Yakası’nın sanatla buluştuğu, İyilik İçin Sanat Derneği sanatçılarına ev sahipliği yapan, yeni nesil sanatçılara görünürlük kazandırmayı hedefleyen, sanata değer veren yeni mekân 39 Kalamış Marina’da bu yeni sergimize tüm sanatseverleri bekliyoruz.” dedi.

TunayTunç_İsimsiz_Tuval Üzerine Yağlı Boya_130x150
Tunay Tunç_İsimsiz_Tuval Üzerine Yağlı Boya_130x150

39 Kalamış Marina’da 1 ay boyunca açık kalacak olan sergi ayrıca İyilik İçin Sanat Derneği’nin www.iyilikicinsanat.org web sitesinden de takip edilebiliyor.

ElifAydemir_Havva_Tuval Üzerine Yağlı Boya_35x50
Elif Aydemir_Havva_Tuval Üzerine Yağlı Boya_35x50
CansuKahraman_Aynadaki Otoportre_Tuval Üzerine Yağlı Boya_116x140
Cansu Kahraman_Aynadaki Otoportre_Tuval Üzerine Yağlı Boya_116x140

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu