ETKİNLİKLER

Kare Art Gallery Sergi – Barış Sarıbaş & Navid Azimi Sajadi “Archway Project”

İranlı sanatçı Navid Azimi Sajadi ve Türk sanatçı Barış Sarıbaş’ın ortak projesi “Archway Project”, sanatçıların fiziksel eylem olarak resim yapma ya da heykelsi biçimler yaratmaya odaklanan üslupsal atölye pratiklerine dayanıyor. Proje, resim kavramına en tanınabilir ve açıkça sanat yapma biçimi olarak yaklaşmakla birlikte, aynı zamanda sanatçıların kendi yapıt ve pratiklerine dayalı bazı yerleştirmeler sunmasıyla resmin alanından kısmen uzaklaşıyor.

İran’lı sanatçı Navid Azimi Sajadi ve Türkiyeli sanatçı Barış Sarıbaş, çalışmalarını 16ncı yüzyıl Murakkâ resim pratiğine dayandırarak üretmeye başladılar. Proje, ikisi arasında şehirleri, kültürel geçmişleri ve güncel sanatsal pratikleri üzerinden kurulan hayali bir saraya evrildi.

Murakkâ, sanatçıların işlerini bir tür ‘ciltleme’ aracılığıyla birbirine bağlamak ve İran’da Safeviler Dönemi’nde sıklıkla en iyi sanatsal kitapların sipariş üzerine üretilmesi için kurulan büyük atölyelerle karşılaştırma yapmak için yaratılmıştır. Murakkâ parçaları bir araya getirilmiş, bir kitaba dönüştürülmüş, kesilmiş ve yeni bir parça oluşturmak üzere yeniden bezenip birleştirilmiştir. Böylece ortaya çeşitli konu, şiir dizesi ve gerek Pers, gerek Osmanlı kökenli birçok farklı ‘ekol’ kökenli minyatür sanatçısının üretmiş olabileceği resimleri içerebilecek bir albüm çıkmıştır.

İzleyiciyi gerçekten bir kitap ya da albüm sunarmışçasına ‘özel’ bir alana çekmek konusunda iddialı olan bu sergiyi, 8 Mart – 24 Nisan 2019 tarihleri arasında Kare Art Gallery‘de ziyaret edebilirsiniz.

Açılış: 8 Mart 2019 Saat: 18.00

Kare Art Gallery
Abdi İpekçi Cd. 22/8 Nişantaşı – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı