SANATTAN

Karl Marx ‘Beyaz Perde’de!

Alman filozof Karl Marx’ın gençlik dönemi beyaz perdeye aktarılıyor.

Raoul Peck’in yöneteceği filmin ünlü filozofun 1830-1848 yılları arasındaki Paris ve Brüksel’deki günlerinin, Komünist Manifesto’yu yayımlamasını, eşi Jenny von Westphalen ve Komünist Manifesto’yu beraber yazdığı arkadaşı Friedrich Engels ile ilişkilerinin ele alındığı gençlik dönemini ele alınacağı aktarıldı.

Haitili yönetmen Raoul Peck, senaryoyu birlikte yazdığı Pascal Bonitzer ile birlikte komünizmin kurucularının hayatını sinemaya taşıyor. Belçika, Fransa ve Almanya ortak yapımı olan filmde August Diehl’in Karl Marx’ı, Stefan Konarske’nin Fredrich Engels’i, Vicky Krieps’in ise Jenny von Westphalen’i oynayacağı Le Jeune Karl Marx (Genç Karl Marx) 2016 yılının yaz ayında gösterime girmesi bekleniyor.

Filmin konusu ise;
26 yaşındaki Karl Marx, eşi Jenny ile birlikte sürgün yoluna düşer. Marx 1844 yılında Paris’te bir sanayicinin oğlu olarak Britanya işçi sınıfının acılı doğumunu araştırmış Friedrich Engels ile tanışır. Gösterişli kıyafetler giymeyi seven Engels, Karl Marx’ın yeni dünya görüşündeki eksik parçayı tamamlar. Birlikte sansür, polis baskısı, isyanlar ve siyasi kalkışmalar arasında modern çağ boyunca gelişecek olan işçi hareketine önderlik edeceklerdir.

Lumumba(2000), Sınıf Mücadelesi Üzerine Nezaketsiz Düşünceler (2001) ve Kara Nisan(2005), gibi filmleri ve belgeselleriyle tanınan yönetmen Raoul Peck bir söyleşisinde “film geleneksel yaşlı ve sakallı devrimci ikon karikatürüne başvurmaktan kaçınarak, 20. yüzyıl ve sonrasının dünyasına sıra dışı bir etki yapan genç ve iddialı aydınların olgunlaşmasını anlatıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı