ETKİNLİKLERSERGİ

Karşı Sanat Çalışmaları Karma Sergi – Rhythm Section “Resim vs İmge”

“Resim vs İmge”, Karşı Sanat’ın Beyoğlu’ndaki mekanında ve İstanbul Büyük Şehir Belediye’sinin kamusal alanlarda yer alan ekranlarında izleyiciyle buluşuyor. Sergi, ritim kavramı merkezli çalışan görsel sanatçılardan oluşan uluslararası Rhythm Section kolektifinin ürettiği işlerden oluşuyor. Sembol sistemlerinin yarattığı sıkışmışlıkta imgenin resimle ilişkisini konu alıyor.

“Resim vs İmge” sergisi resmi, görsel imgenin temsil etme biçimine içkin şiddet bağlamında sorguluyor. Resmin dolaysızlığına odaklanıyor. Resim ile imge yani temsil biçimleri arasındaki sınırı sorun ediyor. İmge bir anlatıdır, üreticisinin bir fikri, bir anlatının kopyasıdır. Bu fikirden yola çıkan Rhythm Section, resmin imgeden ayırırken ritmi belirleyici bir sanatsal araç olarak ortaya koyuyor. Rhythm Section sanatçılarının ürettikleri fikirler yeni teknik imkanlar ve yeni formlar aracılığıyla dijital resimlere dönüşerek İstanbul’a taşınıyor. Teknolojinin imkanlarıyla yeniden üretilebilir resmin izleyiciyle ilişkisi ve işlevi değişirken imgeyle farkı hala diri duruyor. Hırdavatçıdan alınan malzemeler, tuval, yağlı boya, akrilik, mürekkep, sulu boya, sprey, yapışkan bant, folyo gibi klasik araçlara dijital medya ve elektronik yüzeyler ekleniyor. Algoritmanın büyüsü ve gücü analog sanat eserlerini dijital bir estetiğe taşıyor.

Rhythm Section, Karşı Sanat ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ortaklığında gerçekleşen “Bir Dakika Çağdaş Sanat” başlıklı projenin ilk konuğu olacak. Proje kapsamında tüm kentte kamusal alanlardaki dijital ekranlar artık sadece reklamlar ya da kamu spotları yani imgeler için değil resimler için de bir mecra haline gelecek. Resmin dijital hali enerjisini teknolojiden alıyor. Fakat teknolojinin olanaklarını kent mekanını saran imgeler sisteminin içinde bir gedik açmak için kullanıyor.

Sergi, 25 Eylül – 30 Ekim 2020 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Sanatçılar
ANNEKE BOSMA, DANIEL GEIGER, HENRIËTTE VAN ‘T HOOG, GONGHONG HUANG, DAVID KEFFORD, OLEKSIY KOVAL, VERONIKA WENGER, MICHAEL WRIGHT

Küratör:
SOPHIE-CHARLOTTE BOMBEC

Karşı Sanat Çalışmaları
İstiklal Caddesi Aznavur Pasajı No:108 Kat:6
Beyoğlu / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı