RESİMSANATTAN

‘Layover’ sergisi Versus Art Project’de açıldı!

Versus Art Project, Sarah Alagroobi, Rosa Allison, Emma Fineman, Vanya Horwath, Çağla Ulusoy’un, yapıtlarından oluşan ‘LAYOVER’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

LAYOVER sergisi, Türkiye, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi farklı köken ve kültürlere sahip 5 ülkeden ‘Royal College of Art’, Resim Bölümü, 2018 Yüksek Lisans mezunu 5 kadın sanatçıyı bir araya getirdi. Hepsi de 20. yüzyılın son on beş yılında dünyaya gelmiş olan bu kadın sanatçıların yapıtları, ortak zemini oluşturan benzer teknik kullanımları ile günümüz resmine dair pek çok şey söylüyor. Farklı ülkelerde doğup büyümelerine, farklı kültürlere mensup olmalarına rağmen buluştukları düzlemde sanatçılar, günümüzün giderek kutuplaşmış toplumlarında kendi kişisel yolculuklarını dürüst bir şekilde ifade etmelerinin yollarını arıyor.

Pentür tekniği, sanatçıların ortak bir görsel dil aracılığıyla evrenselliği öne çıkarmak adına kültürel etkileri irdelemeleri için serbest bir alan yaratırken karşılaştıkları ikilikler, farklılılar ve öngörülemeyen gerçeklikleri kabulleniş biçimleri, günümüz dünyasının jeopolitik belirsizliklerine de bir cevap niteliği taşıyor.

Bahsedilen bu kültürel ikilik olgusu açısından LAYOVER sergisinin zemini olarak İstanbul, jeopolitik konumu itibariyle, sembolik bir önem taşımakta. Galeri duvarları kolektif çalışmanın ürünlerini yansıtırken, aynı zamanda kültürel ve sosyolojik farklılıkların ön plana çıkarıyor.

Kimlik, beden, hafıza, ortak köken ve diaspora konularını işleyen yapıtların sergilendiği LAYOVER sergisi, izleyiciyi farklılıkları üzerinden ortak sanatsal bir diyalog kurmaya davet ediyor.

Versus Art Project 
Gazeteci Erol Dernek Sokak No.11 Hanif Han
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Oğuz Kemal Özkan/ KitaptanSanattan.com 19.10.2018

Başa dön tuşu