ETKİNLİKLERKONSER & MÜZİK FESTİVALİ

Mahalla Festivali Kapsamında Konser: “All Jewish”

Mekan
Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, İskele Sok. 43, Kadıköy

Tarih
14.09.2021

Saat
18:00-20:00

Kayıt olun:
http://mahalla.inenart.eu/2021/08/19/all-jewish-by-lucian-plessner/

Lucian Plessner, Guitar

 Program

Daniel Akiva, Mizmorim

Canción ladina, Me enamoré d’un aire*

Salomone Rossi from: Il terzo libro de varie sonate*

I. Correnta prima

II. Correnta seconda detta la Emiglia

III. Correnta sesta

Daniel Akiva Ésta montaña

Canción ladina, Como la rosa en la güerta*

———————————

Alexandre Tansman, Cavatina

I. Preludio

II.Sarabande

III. Scherzino

IV. Barcarole

Leonard Bernstein from MASS **

Introit (marching band)

I go on

In nomine Patris

Meditation no.1 Largo

Gloria Tibi

Jorge Milchberg, El Condor pasa

END

* arrangements by Lucian Plessner, ** arrangements by Lucian Plessner on the composer’s request

All Jewish / Tümü Yahudi

1000 yıl öncesinden Yahudi bestecilerin müziği – programıyla Lucian Plessner bize bundan daha azını vaat etmiyor. İsrailli meslektaşı Daniel Akiva (* 1953) Hayfa’da gitarist ve besteci olarak yaşıyor ve müzikal olarak Sefarad Müzik Geleneklerine odaklanıyor. Akiva, “Mizmorim” (İbranice mezmurlar için) ile k harfini Yahudi ayinine, yani Cantor’un bir mezmurun okunduğunu bildirdiği kısma bağlar. Mizmorim. müzikal bir giriş gibi bir şey ifade eder ve konserimizde hayatta kalan en eski Yahudi Müziği örneğine işaret eder: Aslen Ladino’da söylenen İspanyol Orta Çağlarından Sefarad şarkıları. “Yo m’enamori d’un aire” başlığı, bir melodiye aşık oldum gibi bir anlama geliyor.

Lucian Plessner
Lucian Plessner

Lucian Plessner, yaklaşık bin yıl önce ortaya çıktıkları Cordoba‘daki zamanında Sefarad şarkıları üzerinde çalışmıştı. 1492‘de Sefaradlar İspanya‘ı terk etmek zorunda kaldılar; ayrıca Salamone Rossi‘nin ataları da kaçmak zorunda kaldı. Rossi (yaklaşık 1570 – 1630 civarında), Rönesans döneminde liberal bir kale olan Mantua sarayında bir besteciydi. Dük Vincenzo’nun hizmetindeki görevlerine ek olarak I Gonzaga, Rossi’ye tanınan büyük özgürlükler verdi. Diğer şeylerin yanı sıra, sinagog şarkı söyleme konusunda reform yaptı ve dünyevi şarkılar yayınladı. Eserlerini “Il ebreo” Yahudi ile imzalaması bile mümkündü, çünkü Avrupa’nın geri kalanında zindanlarda ne olurdu? Büyük rol modeli Claudio Monteverdi Rossi’ye dayanarak, birkaç parça koleksiyonu yayınladı. Sonat ve Senfonilere ek olarak, onlar da içerir. Rossi’nin çeşitli sonatlardan oluşan üçüncü kitabından (Venedik 1613) bu hızlı dansın üç örneğinin her biri üç ses (soprano, alto ve bas) için bestelenmiştir, ancak herhangi bir puanlama bilgisi içermez; Lucian Plessner hepsini gitara aktarıyor.

Endülüs Yahudiler için uzaklaşamaz memleket oldu – bu ruh hali, Daniel Akiva’nın bir sonraki parçası olan ÉSTA MONTAÑA’ya damgasını vuruyor. Tonal dilde .Mizmorim’den daha moderndir, esas olarak bu kayıp atmosferini yaratmak için tasarlanmıştır. Bir sonraki Sefarad Şarkısı, ”Como la Rosa en la Güerta”, (kelimenin tam anlamıyla: “Sebze bahçesindeki gül gibisin”.), kalbin bir hanımı hakkında şarkı söyler. Alexandre Tansmans, Cavatina. 20. yüzyıl İspanyol klasik gitar müziğinin duayeni Andres Segovia için yaratılmıştır. Tansman (1897-1986) Lodsz’da doğdu ve İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Paris’te çalıştı. Nasyonal Sosyalistlerin işgalinden iki gün önce ABD’ye kaçtı. “Cavatina” 1953’ten geldi, Tansman’ın Fransa’nın başkentine dönmesinden sonra bestelendi. Segovia, besteciye gitarın özellikleri hakkında çok sayıda ipucu verdi ve bu da parçaya özel bir anlam kazandırdı.

Leonard Bernstein (1918-1990) 1980’lerin sonlarında Lucian Plessner‘dan gitar için ondan müzik düzenlemesini istemek için şaşırtıcı bir fikirle ortaya çıktı. Dünyaca ünlü şef ve besteci, 1971’de Washington DC’deki Kennedy Center’ın açılışı için “Mass”i yarattı. Belirli bir hırsla tasarlandı. Başlık Katolik ayinine yol açar, ancak besteci, şarkıcılar ve dansçılar da dahil olmak üzere Tiyatrolar için itirafsız bir düzenleme yarattı. Temel soruyu soruyor: Nasıl olur da Yahudi ve Hıristiyan değerleriyle batı dünyası, bu haberi yayan, ancak onlara aykırı davranan insanlar tarafından yönetiliyor. Aksine “mazlumlar”, o zamanlar Hippi hareketi, bu değerlere çok daha fazla bağlı ama güçsüz ve şeytanlaştırılmış. Ayrıca besteci, Gregoryen şarkı söylemeden modern zamanlara kadar ustası olduğu tüm geniş stil repertuarını kullanarak kendi eserinin bir retrospektifini sunmuştur. Introit. Örneğin, cemaat içinde litürjik hareket başlıklı, tipik bir Amerikan marşı gibi besteler yaptı. Müjde “Devam Ediyorum”, tüm dünyevi sıkıntılara rağmen kendileri olmaya devam eden insanların doğasını anlatır. “In nomine Patris” Mağribi bir çekiciliğe sahip ve Sefarad şarkılarına geri dönüyor. NS. Meditasyon No. 1, kutlama yapanların toplu haldeki ayrılıklarını tasvir eder. “Gloria tibi. l.st “Şüpheler uyum içinde ortaya çıkar ve güzelliğe olan inanç: kulağa canlı, neşeli, rahat, bir umut mesajı gibi gelir. Bernstein’ın insanları kendilerine dönmeye ve kendilerine güvenmeye yöneltme kaygısını yansıtır. “Mass”- Premiere’den bir yıl önce, folk rock ikilisi Simon & Garfunkel’den bir hit uluslararası listelere girdi: “El condor pasa” (Akbaba uçup gidiyor). Yahudi Kökenli iki müzisyen, 1913’te Daniel A. Robles (1871 – 1942) tarafından bestelenen ve 1956’da Arjantinli Jorge Milchberg tarafından düzenlenen orijinal Peru şarkısının İngilizce versiyonunu seslendirdi.

LUCIAN PLESSNER / gitar Lucian Plessner, Köln konservatuarda Tadashi Sasaki’nin öğrencisiydi. Igor Ozim’in keman dersinde ve Amadeus Dörtlüsü de ders ald. 19 yaşında efsanevi Arjantinli gitarist ve şarkıcı Eduardo Fal ile tanıştı. Bazı konserlerde ona eşlik etti. Eğitimini tamamladıktan sonra, Plessner Cordoba, Endülüs’e yerleşti. Orada Alicia de Larrocha ile İspanyol konser repertuarını geliştirdi. Lucian Plessner, 1989 yılında Leonard Bernstein’ın konser gitarı için bestelediği ve bestecinin kendisi tarafından yetkilendirilmesi istenen müziklerinin aranjmanlarıyla sansasyon yarattı. (CD .Bernstein Gitar.). Bu programla San Francisco’dan konserler verdi, Moskova’ya ve Viyana’dan İsrail’e turlaşmakta.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı