ETKİNLİKLERSERGİ

Metin Talayman Retrospektif Sergisi: ‘Dönüşüm’

Metin Talayman, 22 yıl aradan sonra, ‘Dönüşüm’ isimli retrospektif sergiyle Ziraat Bankası Çukurambar Sanat Galerisi’nde Ankaralı sanatseverler ile buluşuyor.

Metin Talayman‘ın eserlerinin yer aldığı sergi, Ziraat Bankası’nın Next Level AVM Kızılırmak Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:3/C1 Kat:2 Söğütözü/Ankara adresinde bulunan Çukurambar Sanat Galerisi’nde, 17 Kasım 2023 – 15 Ocak 2024 tarihleri arasında her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında görülebilir.

“Metin Talayman’ın Oto-portreleri, Di ailesi resimleri gibi Eş Dost Portreleri, birey ve hayatına ilişkin ipuçlarının derin izlerini sunarken, Dönüşüm, Yabancılaşma, Açık Oturum, Artık Ağlamak Yok, Akşam Üstü, Güneşin Şarkıları, İstanbul’lu Kadınlar, Mektup, Derin Üzüntüler İçindeyim, Sonsuz Üzüntüler İçindeyim, Ki Şehrinin Eğlenceli Yeri, Pisi Balıklarının Çığlıkları, Elmalar ve Balık, Karanlığın İçine Doğru, Önce Yaşlı Işınlar Sonra Karanlık, Şehir ve İnsan gibi resim serileri ve hayatı boyunca yapmış olduğu büyük kompozisyonlardır. Tarihsel süreçler içinde serileri içinde toplanan resimleri, yaşamın zorlukları ve mutluluğun umutlarını taşıyan derin içerikli sanat eserleridir.”

-Prof. Dr. KIYMET GİRAY

Metin Talayman Kimdir?

Sanatçı, 1939’da Kadıköy’de doğdu. 1956-1963 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (İDGSA) Resim Bölümünde Halil Dikmen ve Zeki Faik İzer atölyelerinde öğrenim gördü. Güzel Sanatlar Akademisi’ni ikincilikle bitirdi. 1958’de Ergin Kolbek’le “Mim Pantomim” ekibini kurdu. Toplu karikatür sergilerine katıldı. 1959 itibariyle Adnan Çoker yönetiminde Akademi ve Genart sanat ortamlarında “Müzik Eşliğinde Resim” gösterilerine katıldı. Varlık Bilim üzerine, uzun yıllar sürdüreceği araştırmalar yapmaya başladı. 1963’de ilk kişisel sergisini Beyoğlu Şehir Galerisi’nde açtı. İstanbul Resim Heykel Müzesi, bazı yapıtlarını aldı. Yazar, öğretmen ve pandomimci olarak çalışmalarda bulundu. Devlet Resim-Heykel sergilerine katıldı. 1967 yılında 5.Uluslararası Paris Genç Sanatçılar Bienaline yapıtları seçildi. 1971’de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan burs aldı. Düsseldorf Güzel Sanatlar Akademisi’nde önce Joseph Beuys, sonra Prof. Rupprecht Geiger ile çalıştı. 1976’da “Sonradan Gelen Ölü” adlı 2 perdelik oyununu yazdı. 1980 yılında Berlin Eyaleti Kültür Senatörlüğü’nden burs aldı ve Berlin’e yerleşti. 1985’de, elle renklendirip yazdığı ve 100 adet hazırladığı bir kitapta, şiirlerini ve desenlerini topladı. Aynı yıl, “Odanın Boyutları” adlı 2 perdelik oyununu yazdı. 1986’da “Sevmek” adlı 3 perdelik dramını yazdı. 1996’da “Goliathus-Goliathus Ters Horoz” adlı dokümantasyon sergisinin çalışmalarına başladı. 1998’de İstanbul’a döndü ve çalışmalarına doğduğu yerde devam etti. Yaşamı boyunca yurtiçi ve yurtdışında 22 kişisel sergi açan ve birçok karma sergiye katılan sanatçı, 1999’da Kadıköy’de, yaşama gözlerini yumdu. 2001’de İstanbul’da açılan serginin ardından, 22 yıl sonra Dönüşüm isimli retrospektif sergiyle Ankaralı sanatseverler ile buluşuyor.

Metin Talayman Retrospektif Sergisi: ‘Dönüşüm’

Vegan Yaşam Çocuk Gelişimini Olumsuz Etkiler Mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu