ETKİNLİKLER

Mixer, İki Sergi Birden – ‘Yeşil Küf’, ‘Lekesiz’

Mixer, 18 Ocak – 23 Şubat 2019 tarihleri arasında iki farklı grup sergisine ev sahipliği yapıyor. “Yeşil Küf” ve “Lekesiz” sergileri 18 Ocak’ta eş zamanlı olarak izleyiciyle buluşuyor.

Yeşil Küf

Sanat tarihi yazımı ve değer biçme konusunun objektifliği üzerine süregelen tartışmalar hep var olmuştur. Bu durum arkeolojik bir buluntu için geçerli olduğu kadar bir sanat eseri için de geçerlidir. Yaşayan bir süreç olan tarih yazımı, manipülasyona oldukça açık bir konumdadır. Bu durum ise devamında ‘bir eserin ya da sanatçının değerli olduğuna kim karar veriyor?’ sorusunu doğurmaktadır. Sergi, izleyicileri bir araştırmacı konumuna sokarak, tarih yazma sürecinin bir parçası haline getiriyor.

Sanatçılar: Bilal Yılmaz, Deniz İkizler, Eda Aslan, Giuseppe lo Schiavo, Gökçe İrten, Horasan, Nergiz Yeşil, Sami Aslan, Sırma Doruk, Sinan Logie
18 Ocak – 23 Şubat 2019
Açılış: 18 Ocak, Cuma
Saat: 18:30 – 20:30

PERFORMANS

Otoperformans I Self Performance by Deniz İkizler
18 January 2019
Deniz İkizler’in Otoperformans başlıklı çalışması, daha önceki performanslarını tek bir performansla birleştirirken performans sanatında “otoperformans” niteliğini irdeler ve son aşamada performansını enstalasyona dönüştürdüğü bir fikirle hareket eder. Sanatçı, bu iki sanat türünü bir araya getirirken, aynı zamanda bir performans sanatının izleyici önünde ilk defa gerçekleşme anını, ardından video, fotoğraf, enstalasyon şekline dönüşerek sergilenmesinin her bir katmanını sorgulamaya açar ve izleyiciye izlediğinin ne olduğu sorusunu sorar.

Lekesiz

Farklı disiplinlerde işler üreten sanatçılar Ayşe YıldırımEgemen Tuncer ve Pınar Yılmaz Lekesiz sergisinde insanlar tarafından yapılan yapıların davranışlarımızı nasıl yönlendirdiği üzerine farklı düşünme biçimleri geliştiriyorlar.

Ayşe Yıldırım, oluşturduğu seride form ve biçim kaygısından yola çıkarak mimariden seçtiği detayları daha yalın hale getirerek, boşlukla biçimlendiriyor. Dış dünya ve içerisi ile bağlantıyı bir pencere metaforu ile ele alan Pınar Yılmaz, kent yaşantısı içerisinde yorgun düşen zihinler ve bedenlerin hanelerine çekildikten sonra, bulundukları mekanlar üzerinden bir sunum yapıyor. Sıradan hane eşyaları ile kurduğumuz ilişkiye odaklanan Egemen Tuncer daha öncesinde kendi atölyesinde çektiği fotoğraflardan yola çıkarak fotoğraflarda görünen sahneleri sayısal ortamda modelleyerek yeniden canlandırır.

Sanatçılar: Ayşe Yıldırım, Egemen Tuncer, Pınar Yılmaz
18 Ocak – 23 Şubat 2019
Açılış: 18 Ocak, Cuma
Saat: 18:30 – 20:30

Mixer
Mumhane Cad. No: 50, Giriş & -1. Kat,
Karaköy, İstanbul

Giriş ücretsizdir

Başa dön tuşu