ETKİNLİKLERSERGİ

Mixer’de İki Sergi Birden

Mixer, Sibel Kocakaya’nın ‘Yeryüzü ve Strüktür’ ve Ci Demi ve Umut Toros’un işlerinden oluşan ‘Manzaradan Öte’ sergilerine 4 Şubat – 18 Mart 2023 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sibel Kocakaya‘nın pratiğinde odak noktası psikocoğrafya kavramıdır. Sanatçı mekan kavramını, bulunduğu yer ve sanatçı olarak o yer ile kurduğu etkileşim üzerinden ele alıyor. Buradan hareketle serginin ana eksenini dağ manzaraları, antik ve modern mimari yapılar ve malzemenin dönüşümü oluşturuyor. Sanatçı, mekan ile kurduğu ilişkiyi üretim sürecinde performatif bir eyleme dönüştürüyor. Resimden heykele, çizimden yerleştirmeye tüm çalışmaları bu performansların birer tanığı olarak sergide yeni bir deneyim alanına evriliyor. Sergide yer alan video çalışması ise temelde tahta parçalarının çıkardığı sese dayanarak tarihsel öz ile çağdaş öğeler arasında performatif bir eyleme dönüşüyor. Sibel Kocakaya’nın, Bern’de yenilenmekte olan bir evin odasında duvarla tahta parçaları arasında orkestra yönetiyormuşçasına gerçekleştirdiği performans sergi mekanında bir ses enstalasyonuna dönüşüyor.

Bern’de yaşayan; çalışmalarını Basel ve Zürih’te sürdüren sanatçının, on yıl aradan sonra Mixer‘deki ikinci kişisel sergisi Yeryüzü ve Strüktür 4 Şubat – 18 Mart 2023 tarihleri arasında izlenebilir.

‘Manzarada Öte’ Sergisi

Mixer, proje odasında 4 Şubat – 18 Mart 2023 tarihleri arasında farklı medyumlarda üretim yapan iki sanatçıyı, Ci Demi ve Umut Toros‘u, Manzaradan Öte sergisinde bir araya getiriyor.

Farklı disiplinlerden etkilenerek üretimler yapan iki sanatçının eserlerinin kesişimlerine değinen sergi, şehir ve doğa manzaralarını farklı bakış açılarından ele alarak birbirini kapsayan bir beraberlik önerisi sunuyor. Doğa ve şehir manzaralarını kadrajına ve kompozisyonlarına dahil eden sanatçılar üretim biçimlerinin olanaklarıyla farklı pratiklerde birbirini besleyen konulara odaklanıyor. Ci Demi, İstanbul’un detaylarını, sahnelerini ve manzaralarını kullanarak, otobiyografik bir varoluş haritası yaratırken, Umut Toros ise haritasız yaptığı yolculuklar sırasında kentsel bir sistematiğin olmadığı coğrafyalarda kente dair nesneleri soyutlayarak üretimler yapmaktadır. Sanatçıların çalışmalarına yansıyan şehir kesitleri, doğanın içinde yer alan kentsel kalıntılar, terk edilmiş mekanlar, tahrip edilmiş manzaralar aynı zamanda eş zamanlı bir psiko-coğrafya okuması niteliği taşır.

Yeryüzü ve Strüktür & Manzaradan Öte
4 Şubat – 18 Mart 2023

Açılış: 
4 Şubat, Cumartesi
Saat: 
18.00 – 20.00

Mixer
Mumhane Cad. No:50, Kat ‐1, Karaköy, İstanbul

‘Filmlerdeki O Sahne Tıbba Göre İmkansız’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu