RESİMSANATTAN

MODIGLIANI sergisindeki eserler sahte çıktı!

Modigliani sergisindeki 21 tablodan 20’si sahte çıktı.

Eserlerine milyonlarca euro değer biçilen İtalyan ressam Amedeo Clemente Modigliani’nin eserlerini görmek için geçen yılın Mart-Temmuz ayları arasında on binlerce kişi Genova’daki Palazzo Ducale’de yapılan sergiyi ziyaret etmişti.

Sergi devam ederken bazı sanat uzmanları eserlerin orijinal olmadığı iddiasında bulunmuştu. Ortaya çıkan bu iddialar doğrultusunda başlatılan ve aylar süren incelemeler sonucu mahkemeye sunuldu. Sanat uzmanları sergideki eserlerin 20’sinin sahte olduğunun çok açık olduğunu belirtti. Yalnızca bir tablonun orijinal bir Modigliani olduğu belirlendi.

Uzmanlar sahte eserlerde kullanılan boya pigmentlerinden fırça darbelerine ve çerçevelerine kadar birçok detayın orijinal olan Modigliani tablolarından farklı olduğunu belirttiler. Sergilenen eserlerle ilgili ilk şüpheleri gündeme getiren sanat uzmanı Carlo Pepi, Modigliani’nin en çok sahte tablosu yapılan sanatçılardan biri olduğunu söyledi ve ‘Modigliani öldükten sonra yaşarken yaptığından daha fazla eser yapmış gibi görünüyor.’ dedi.

Tabloların sahte olduğunun anlaşılmasıyla Genova’daki sergiyi ziyaret edenlere bilet ücretinin geri ödenmesi için tüketiciler derneği devreye girdi. Assoutenti derneği, “dolandırılan” ziyaretçileri müze biletlerini sunarak tazminat talep etmeye çağırdı.

Genova Savcılığı, ağırlaştırılmış dolandırıcılık, sahte sanat eserlerini dolaşıma sokma ve kara para aklama suçlamalarıyla soruşturma açtı. Haklarında soruşturma yürütülen kişiler arasında serginin kuratörü Rudy Chiappini ve sahte olduğu belirlenen eserlerden bazılarının sahibi olan koleksiyoner Joseph Guttmann da yer alıyor.

Modigliani’nin “Nu couché” isimli eseri 2015’te 170.4 milyon dolara satılarak dünyanın en pahalı tabloları arasına girmişti.

Photo: Luca Zennaro, AP

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı