KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

İrem İncedayı İle ‘Sanatın Dili’ Sergisinde – Yeşer Yelmez yazdı…

‘’Sanatın Dili’’ karma resim ve heykel sergisi 27 Eylül akşamı Galeri Deniz’de, İstanbul cemiyet ve sanat hayatından çok sayıda kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Evren Başık’ın küratörlüğünde, resim ve heykel alanında uluslararası on altı sanatçının eserine yer verildiği sergide, sanatın toplumlar üzerindeki bütünleştirici ve birleştirici rolü ile ortak bir dil oluşturuldu.

Sergiyi ziyaretimde karşı duvarda asılı Yerebatan Sarnıcı’nın derinliği, perspektif algısı beni içine çekti. Eser kime ait diye bakarken ressam İrem İncedayı ile yolumuz kesişti ve kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

İrem İncedayı, işlerini ve tarzını şu şekilde anlattı:
‘’Roma’da doğup büyüdüğüm için olsa gerek, Doğu ve Batı Roma kültürünü içeren ve onlardan günümüze ulaşan tarihi izler benim her zaman ilgimi çekti, bu alan beni  besledi ve eserlerimin konusu oldu. Bu doğrultudan hareketle doğu ve batı Roma sentezinde çalışmalar yapıyorum. Teknik olarak akrilik, yağlıboya, karakalem karışık teknik kullanıyorum. O dönemi daha iyi anlatabilmek adına gümüş ve altın varaktan yararlanıyorum.’’

Sanatçının çalışmalarında gözlemlediğim diğer temalar ise antik Yunan mitleri ve İslam mimarisinin izleri oldu. Sık aralıklarla İstanbul’a gelen sanatçı buradaki tarihi dokuyu gezip, içselleştirip yeni hikayelerle çalışmalarını sürdürmekte.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Sanatçı hakkında;

İrem İncedayı Roma’da doğdu, Roma ve İstanbul arasında yaşıyor ve çalışıyor.
Kültürel kökleri Doğu’dan Batı’ya doğru süzülüyor. Dünyanın her yerinde tabloları sergilenen ressam Timur K. İncedayi’nin kızıdır. İrem, Roma’da okudu, Roma’daki Accademia di Belle Arti’den mezun oldu.

2007’de Roma’nın büyük bir bölümünden resim dalında bir “Ödül” aldı – “…iki dünyanın sanatçısı olarak, Batı ve Doğu kültürü arasında ideal bir köprü olduğunu fark etmesi”.
İrem, eserlerini dünyanın çeşitli yerlerindeki sanat galerileri ve müze mekânlarında sergiledi: Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Fransa ve Türkiye.’

Denge – Yeşim Varol yazdı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu