Cemil BiçerKÖŞE YAZILARI

Bugün 6 Mayıs 1972 – Cemil Biçer yazdı…

Bugün 6 Mayıs 1972. Canım yanıyor, öylesine yanıyor ki, içim içime sığmıyor, acımı dindirmek için bağıra bağıra ağlamak istiyorum ama bunu zayıflık kabul ediyorum, hırsımı ve acımı boşaltmak için bir bahane arıyorum fitili ateşlenmiş barut fıçısıyım adeta.

Bugün, 6 Mayıs 1972 Cumartesi, orta okul öğrencisiyim, o gün arkadaşlarımla ilk kez “okulu astık” ve ilk kez “ana avrat küfrettik” ve ilk kez “bu burada bitmez” yemini ettik.

Ve bu burada bitmedi ey ..! ; mütegallibe sürüsü, 6 Mayıs 1972 tarihinde içimizdeki kahramanları öldürdüğünüzü sandınız ama içimizde Dünya durdukça yanacak bir ateş yaktınız. O ateş ki, gücünü ezilen Dünya halklarından alıyor, o ateş ki enerjisini yirmili yaşlarda tanklarınızla, uçaksavar mermilerinizle köy samanlıklarında kıstırıp kahpece kurşunladığınız, Devrimci yoldaşlarımızdan, çocuk yüreğimizin kahramanlarından alıyor, o ateş gücünü darağacında ölümsüzleştirdiğiniz üç yiğit DEVRİMCİ den alıyor.

“Bu burada bitmez” demiştik 6 Mayıs 1972 Cumartesi günü ve ilk kez okulu asmıştık o gün, ilk kez “ana avrat küfretmiştik” ve ilk kez “yemin etmiştik”

Aradan 43 yıl geçti. Ne kahramanlarımızı öldüren senatörler kaldı akıllarda, ne cellatların adı, ne apoletleri sırmalı generalleriniz, ne de anlı şanlı savcılarınız, yargıçlarınız.
6 Mayıs 1972 cumartesi gününden sonra her doğan 10 çocuktan yedisinin adı Deniz’dir, Mahir’dir, Ulaş’tır.

“Cellat uyandı yatağında bir gece
“Tanrım” dedi “Bu ne zor bilmece :
Öldürdükçe çoğalıyor adamlar
Ben tükenmekteyim öldürdükçe…”
– A.Behramoğlu-

Bu gün 6 Mayıs 1972. İçimizdeki kahramanların kahpece öldürüldüğü günün yıl dönümü.
DENİZ, YUSUF, HÜSEYİN içimizde yaşattığımız yiğit,yurtsever yoldaşlarımız, sizleri unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.
…………………………
Yurtsever, sosyalist ve ülkenin en önemli üniversitelerinde okuyan pırıl pırıl gençleri idam sehpalarında katleden ve bu katliama sessiz kalan ülkem halkı,eğer çocuklarına sahip çıkma onurunu gösterebilseydin, bugün DENİZ GEZMİŞ BAŞBAKAN, MAHİR ÇAYAN CUMHURBAŞKANI olacaktı.
Ettiğini çekeceksin. Ülkenin yönetimindekiler bile çok sana. Daha çok çekeceksin bu korkaklığının cezasını.

Cemil Biçer

Carşamba Köprüsü’nde Rapsodi

Başa dön tuşu