ETKİNLİKLERSANATTAN

Nasuh Mahruki’den 50. Yıl Sergisi

Dünyaca Ünlü Dağcı Ali Nasuh Mahruki ‘den 50. Yıl Sergisi

Nasuh Mahruki dolu dolu geçen 50 yılını fotoğraf kareleri ile sergiliyor. Nasuh Mahruki’nin 50. Yıl Fotoğraf Sergisi 10 -24 Ekim 2018 tarihleri arasında Galeries Lafayette’de sergilenecek.

Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk Müslüman dağcı Nasuh Mahruki, Sovyet Asya’nın 7000 metreden yüksek beş tırmanışını da tamamlayarak, Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından, hala Türkiye’de tekrarı yapılmayan KAR LEOPARI unvanına sahip. Nasuh Mahruki, YEDİ ZİRVELER projesini tamamlayan dünyanın en genç dağcısı oldu. 8000 metreden yüksek Cho Oyu – (Türkiye’nin en yüksek solo tırmanışı), Lhotse ve K2 – (Türkiye’nin en yüksek oksijen desteksiz tırmanışı) dağlarına oksijen desteksiz olarak tırmandı.

Nasuh Mahruki genç yaşında hayatına inanılmaz başarılar sığdırdı. Dağcılıkta alanında yaptığı başarılar ile yetinmedi. Dağcılıktan elde ettiği birikimlerle yine kendisi gibi dağcı arkadaşları ile beraber AKUT  (Arama Kurtarma Derneği) ‘u kurdu ve kurucu genel başkanı oldu. AKUT derneği ile gerek ülkemizde gerekse dünyada birçok arama kurtarma faaliyetine katıldılar. 1999’da ülkemizi derinden etkileyen Körfez Depreminde gösterdikleri insanüstü çabayla inşaların kurtulmasına yardım ettiler. AKUT, Türkiye’de arama-kurtarma konusunda öncü oldu. Nasuh Mahruki halen AKUT’un onursal başkanlığını yürütmektedir. AKUT Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanıdır

Nasuh Mahruki, dünya çapında birçok dernek ve vakıfta üyelik ve yöneticiliği bulunmakta olup, birçok ödüle layık görülmüştür. Bilkent Üniversitesi’nden Sosyal Bilimler alanında FAHRİ DOKTORA’ya sahiptir.

Nasuh Mahruki aynı zamanda yazar, fotoğrafçı ve Takım Çalışması ve Liderlik konularında seminerler vermektedir. Nasuh Mahruki motosiklet ile dünya seyahatleri yapmıştır. Yaptığı seyahatleri fotoğraflayıp, sergilemiştir.  8-15 yaş arası çocuklara ve yetişkinlere Doğada Liderlik kampları düzenlemektedir. Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmıştır ve çeşitli televizyon kanallarında belgesel programları hazırlamıştır, halen Sözcü gazetesinde yazmaktadır.

Nasuh Mahruki, 2009 yılında, Himalayalarda Bhutan Krallığı’na yaptıkları bir motosiklet yolculuğu sırasında geleneksel bir düğün töreniyle Mine Mahruki ile evlenmiştir ve 2013 yılında oğulları Barlas, 2015 yılında kızları Bilge dünyaya gelmiştir.

Nasuh Mahruki sergi ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Haber: Nasuh Bektaş

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı