SANATTUBE

Neşet Ertaş’a Senfonik Saygı Duruşu

"İş Sanat, Türkiye’nin en büyük sanatçılarından, türkü ve bağlama üstadı Neşet Ertaş'ı 2018 yılında özel bir konserle anmıştı.

“Neşet Ertaş’a senfonik saygı duruşu” niteliği taşıyan “Gönlüm Hep Seni Arıyor” başlıklı konserde, Neşet Ertaş’ın en sevilen eserleri, koro, senfonik orkestra ve dört solist için şef Serdar Yalçın tarafından düzenlenmiş haliyle dinleyicilerle 2018 yılında buluştu.

Yalçın’ın, 2010 yılında UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçilen Neşet Ertaş’ın eserlerinin dünyanın herhangi bir yerindeki senfonik bir orkestra tarafından seslendirilebilmesi amacıyla notaya döküp tekrar düzenlediği türküleri, uluslararası başarılarıyla dikkat çeken soprano Gülbin Günay, senfonik türküler alanına olan özel ilgisiyle öne çıkan alto Zeynep Halvaşi, dünyada özellikle Donizetti operalarının aranan seslerinden tenor Bülent Bezdüz ve opera şarkıcılığının yanı sıra özgün türkü yorumlarından oluşan ‘Buram Buram Anadolu’ isimli albümüyle müzik çevrelerinin dikkatini çeken bas bariton Zafer Erdaş seslendirdi. Konserde bu isimlere eşlik eden İstanbul Opera Orkestrası’nı ve koro şefi Sema Subaşı’nın çalıştırdığı İstanbul Opera Korosu’nu ise şef Serdar Yalçın yönetti.

İşte o konser:

https://youtu.be/y0QsncNgyHg

https://youtu.be/XFPsA4nVBaM

Youtube Kanal: İş Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu