ETKİNLİKLERKONFERANS & SÖYLEŞİSANATTAN

New York’un köklü sanat kurumu ISCP, 25. Yılını SAHA ile birlikte kutluyor

ISCP, 25. yılı için 5 ve 6 Aralık tarihlerinde SUNY Global Center‘da “Kültürel Diyalog ve Metropol Hayatı” başlıklı özel bir sempozyum düzenliyor. 6 Aralık Cuma saat 10.30’daki uluslararası panelde SAHA Derneği ve SAHA Studio’nun direktörü Çelenk Bafra da misafir sanatçı programları hakkında konuşma yapıyor.

25. yılını kutlayan International Studio & Curatorial Program (ISCP), New York’taki binasında şimdiye kadar 60’tan fazla ülkeden 1800’ün üzerinde sanatçı ve küratöre çalışma imkânı sağlayan prestijli bir sanat kurumu. SAHA – Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi’nin 2013 yılından beri ortaklık yaptığı ISCP, altı yılda Türkiye’den 7 sanatçıyı üçer aylığına ağırladı. SAHA desteğiyle daha önce Güneş TerkolEmre HünerBurak DelierBelit SağCem Dinlenmiş ve İnci Furni‘nin katıldığı program kapsamında 1 Ekim’de New York’a giden sanatçı Volkan Kızıltunç yılsonuna dek çalışmalarını ISCP bünyesinde sürdürüyor.

Fotoğraf ve hareketli görüntü arasında çalışan sanatçı Volkan Kızıltunç için ise 9 Aralık günü SAHA, ISCP ve CultureIst evsahipliğinde New York’taki güncel sanat kurumu SculptureCenter‘ın küratörü Sohrab Mohebbi‘nin katılımıyla bir buluşma ve sohbet düzenleniyor.

The International Studio & Curatorial Program Hakkında

1994 yılında bir stüdyo ile açılan ISCP, şu anda 60’tan fazla ülkeden 1800’ün üzerinde sanatçı ve küratör ağırlayan uluslararası alanda tanınan bir kurum. ISCP 2008 yılında Manhattan’dan East Williamsburg, Brooklyn’deki 1700 metrekarelik eski fabrika binasına taşındı. Bu yeni mekân ile kapasitesini genişleten ISCP bünyesinde 35 stüdyo, bir sergi galerisi ve proje alanı bulunuyor.
https://iscp-nyc.org

Sempozyum hakkında: https://iscp-nyc.org/event/iscp-25th-anniversary-symposium-cultural-exchange-and-the-life-of-the-metropolis?fbclid=IwAR3vHcOnz2WJAdT4iBSfg2Olao-JUZEpFQQdORneMZrufwR2tY7jqZcoAeE

SAHA Derneği
Bir sivil toplum kuruluşu olarak 2011 yılında kurulan SAHA, Türkiye’nin çağdaş sanat üretimini ve uluslararası tanınırlığını artırmak amacıyla kâr amacı gütmeyen uluslararası sanat projelerine karşılıksız destek veriyor. Ayrıca kurduğu uluslararası ortaklıklarla yurtdışındaki misafirlik (residency) programlarına Türkiye’den sanatçı ve küratörlerin katılımını sağlıyor. SAHA’nın yeni projesi SAHA Studio ise sanatçılara çalışma ortamı ve küratöryel desteğin yanı sıra projeleri için üretim, araştırma ve sunum bütçesi ile çalışmalarını sürdürebilecekleri bir mekân sağlıyor.
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı