KİTAP

Nuri Kurtcebe’den bu kez ’10. Yıl Nutku’nun çizgi-romanı!

2001’de Nazım Hikmet’in ünlü “Kuvayı Milliye Destanı”nı çizgi-romana dönüştüren Nuri Kurtcebe, bu kez ’10. Yıl Nutku’nu çizgi-roman olarak 1984 Yayınevi’nden çıkardı.

Türk karikatürünün önemli isimlerinden ünlü çizer Nuri Kurtcebe, Cumhuriyet’in 94. yılında Mustafa Kemal Atatürk‘ün 29 Ekim 1933’te Ankara Hipodrom’da söylediği 10. Yıl Nutku‘nu çizgi-romana dönüştürdü. ’10.Yıl Nutku’ olarak 1984 Yayınevi‘nden çıkan bu çizgi-roman bir ilk olma özelliği de taşıyor.

Önce, 1996’da Uğur Mumcu’nun ‘Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi’ adlı yazısını çizgiye döktükten sonra Uğur Mumcu Özel Ödülü’ne layık görülen, sonra 2001’de Nazım Hikmet’in ünlü “Kuvayı Milliye Destanı”nı çizgi-romana dönüştürüp Çağdaş Eğitime verdiği katkılarından dolayı ÇEV (Çağdaş Eğitim Vakfı) Ödülü’ne layık görülen Nuri Kurtcebe, şimdi de 10. Yıl Nutku’nu çizgi romana dönüştürerek bir ilke imza attı.  Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından “Yılın Atatürkçüsü’ de seçilen çizer, çizgi-roman alanındaki ilkleriyle bu ünvanına layık olmaya devam ediyor.

Cumhuriyet tarihinin en değerli belgelerinden birisi olan ’10. Yıl Nutku’nu bir de Nuri Kurtcebe‘nin kaleminden ve çizgilerinden okuma fırsatını kaçırmayın.

Bu kitaba kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/politika/10-yil-nutku-nuri-kurtcebe-cizer/

Başa dön tuşu