ETKİNLİKLERSERGİ

Onur Gülfidan İle ‘Sadece Gülümseten Anılar’

.artSümer, Onur Gülfidan’ın son dönem çalışmalarını bir araya getiren ‘Sadece Gülümseten Anılar’ başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Onur Gülfidan, incelikle derlediği kompozisyonlarında insan doğasını, zamanın sosyal ve politik koşullarını ve popüler kültür ile kurduğumuz bağı ironik bir dille ele alır. 80’lerden bu yana görsel algısını şekillendiren sinema, çizgi roman, animasyon ve dijital oyunların etkilerini, almış olduğu klasik sanat eğitimiyle birleştirir. Yapıtlarında günlük yaşamın göz önündeki anlarını değil, karakterlerin ve zamanın labirentleri keşfedilir. İlk bakışta masum ve çocuksu görünen anlar, derinlemesine incelendiğinde, ahlaki ve kültürel olarak zayıflamış bir toplumsal yapıya eleştirel bir bakış sunar.

Sadece Gülümseten Anılar‘da sanatçının pratiği, belleğin derinliklerinden ansızın yüzeye çıkan karakterlerle, zamansal-mekânsal girift ilişkilerin meydana getirdiği bir evrende kendisini gösterir. Bu evren, zamanın rutin akışı içindeki anların gücünü ve anıların kırılganlığını gösterirken insan zihninin dolambaçlı kapılarını aralar. Yapıtlar, tüm bu zamansız yayılımdaki atmosfer içinde izleyicileri hem geçmişin nostaljisine hem de eleştirel bir bakış açısına davet eder.

Serginin merkezinde, insan belleğinde bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde yer edinmiş anıların sahip olduğu gücün altını çizen bir keşif yer alır. Bu keşif yalnızca zamanda bir yolculuğun yansımasını değil, yaşamın içindeki değerli anları da gün yüzüne çıkarır. Gülfidan, izleyicilere kendi yaşamlarının kırılma anlarını hatırlatmada yardımcı olurken, aynı zamanda geçmiş anıların şimdiki zamanla nasıl kucaklaşabileceğini de gösterir.

Gülfidan’ın tercümesiyle Sadece Gülümseten Anılar:

“Geçmişte bıraktığımız bazı anlar, anılar, bir süreliğine aklımızın zamanda yolculuk etmesi değil midir? Nerede veya hangi durumda olursak olalım, birdenbire bir süreliğine, zamanda açılan o pencerenin önünde durup geçmiş hayatımıza bir bakış atarız. Belki de ihtiyacımız varsa geçmişte kalmış bu özel anlarda o zamana acı bir gülümseme ya da mutlu bir kucaklama hissiyle bağlanırız. Bu sergideki işlerim, işte tam bu anlara bir bakış, hayatın içindeki savrulmamızı bir süre olsun durdurarak, o anlara yaptığımız kısa yolculukların resimleridir.” 

Sadece Gülümseten Anılar | Onur Gülfidan
11 Kasım – 9 Aralık 2023

Açılış:
11 Kasım Cumartesi
16.00-20.00

.artSümer
İstiklal Mah. Piyalepaşa Bul. Baruthane Deresi Sok. No:32/A
Beyoğlu/İstanbul

Ziyaret bilgileri:
Salı’dan Cumartesi’ye, 11.00-18.30 ve randevu ile

Onur Gülfidan Kimdir?

1974 yılında İstanbul’da doğan Onur Gülfidan, 2000 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede grafik ve resim yüksek lisans programını tamamladı. 2009 yılında .artSümer’de ilk kişisel sergisini açan sanatçının katıldığı sergiler arasında; Beyin Sisi, .artSümer, İstanbul (2022); Çevrimdışı Seyir Odası, .artSümer, İstanbul (2021); UNTITLED, .artSümer, İstanbul (2020); İlk Raunt (küratör: Hakan Çarmıklı), Galata Rum İlköğretim Okulu, İstanbul (2018); Figure Out, Art Sawa, Dubai, BAE (2012); Gerçeklik Şimdi (Küratör: Marcus Graf), Plato Sanat, İstanbul (2012) ve Doğa Cennetse Kent Cehennemdir, Cer Modern, Ankara (2011) yer alır. Sanatçı yaşamına ve çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Organ Bağışı İle Her Bağış Yeni Bir Hayat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu