ETKİNLİKLERKÜLTÜREL MİRAS

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi Perşembe Söyleşisi – Sümerlerden Fenikelilere, Resimlerden Alfabeye Yazı Nedir?

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nin bu hafta konuğu İstanbul Üniversitesi Hititoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Hasan Peker. Araştırma alanları Hititoloji ve Arkeoloji olan Peker, İstanbul Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Lisans ve Lisansüstü düzeyde Çiviyazılı Hititçe, Anadolu Hiyeroglif Yazılı Luvice ve Hiyeroglif Klasik Mısırca öğretmektedir.

Dil nedir? Yazı nedir? Nasıl yazılır?
Söyleşide, insanın kendini anlatmaya başladığı dönemlerden, Sümerler’den Hititler’e, Eski Yakındoğu’da Mezopotamya’dan Anadolu’ya tarihin izini sürerek sözcüklerin geçmişten gelen seslerine kulak verilecek. Mesajları ileten objelerden, resimlere, resimlerden çiviyazısına ve hiyeroglif yazıya, oradan alfabeye giden yolu Mezopotamya’dan ve Mısır’dan Doğu Akdeniz’e doğru takip edilecek. Ölü diller yorumlamanırken, çözümlenirken, bilinmeyen yazı sistemlerini bilme, bilinenden bilinmeyene çözümleme yapma denenecek.

16 Mayıs 2019 Perşembe günü gerçekleşecek söyleşi saat 19.30’da başlayacak.
Katılım ücretsizdir.

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi
Caferağa Mah. Safa Sok. No:20 Kadıköy – İstanbul

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı