Dizi KedisiKÖŞE YAZILARI

Salı akşamları da doldu, tamam: “Menajerimi Ara!” – Dizi Kedisi yazdı…

Sevgili Dizisever Dostlar,
Biz yazı Çarşamba, Perşembe, Cuma akşamları dolu geçirdik. Peki ya siz?
Sizin nasıl geçirdiğinizi merak ediyorum. Ama zaten kediliğin şanındandır merak, biliyorsunuz:) Bana yazar mısınız?
Bizimki (ev arkadaşım) #evdekal çağrılarına yaz süresince de uyduğu için akşamları en büyük eğlencemiz dizilerdi. E malum yaz dizileri: “entrika, mini etek-uzun bacak, zengin oğlan-fakir ama gururlu kız” demek. Gerçi tüm dizilerde fakir başlayan başrol kızlarımızın ya kayıt dışı babası ya da küs olduğu halası atak yapıp ortaya çıkınca, o başrol minik “cadı” prenseslere dönüşüyorlar ama… Neyse.

Biz yine dizi dizi gidelim.
Önce bu satırları yazma motivasyonum ile başlayalım:

“Call My Agent!” | “Dix Pour Cent!” | “Menajerimi Ara!”
AY YAPIM | STAR TV | SALI AKŞAMI

Eminim bu senaryoyu benimki yazmış olmak isterdi. Mantığını çok beğendi. Dizi boyunca “helal olsun” dedi dedi durdu. Peki ya benim için;
Dizilerde hayvan oyuncu varsa onun da kimliği ayrı bir pr konusu diye düşünüyorum. Dizi bitiminde “bu dizide herhangi bir hayvana zarar verilmemiştir.” gibi ibarelerin -görünür bir sonucu olmasa da- toplumda belirli bir farkındalığa sebep olduğunu düşündüğüm gibi. O yüzden önce köpek oyuncuyu rakip olmamıza rağmen kutluyorum. Diziyi araştırdım. Fransız yapımı olduğunu öğrendim. Şaşırdım. Amerikan diye düşünmüştüm. Bu da biraz daha içi doldurulabilir, oyunculuğu daha iyi bir performans gerektirir diye düşündürdü. Dizi karakterlerinde; Barış Falay‘ı Kıvanç (Martell) olarak, Canan Ergüder‘i Feris (Andrea) rolünde, Fatih Artman‘ı Çınar (Gabrielle), Ayşenil Şamlıoğlu‘nu Peride (Arlette) ve Ahsen Eroğlunu da Dicle(Camille) olarak izleyeceğiz. Bir de Barış’ımız var. Malum ajansa entrika getirecek meşhur. O da Deniz Can Aktaş.

Asıl heyecanlı olan -ki bizimkinin vurulduğu konu- ünlü oyuncular bölüm bölüm kendi hayatlarını oynuyorlar. Hatta Fransa’da Monica Belluci‘nin özel hayatına tanık olunan şahane bir bölüm varmış. Denilene göre bir çok erkeğe “benden korkma” mesajı verdiği. (Tamam tamam. Burayı ben yorumladım:)) İlk bölümde Tuba Büyüküstün rol almıştı. Çok tatlıydı. Diğer gerçek meşhurun Feris ile sahnesini fazla “doğaçlama” gereksiz “abartı” hatta çok özür dilerim oldukça “uydurma” buldum. Bu oyuncuların “nasılsa izleyici anlamaz”, “ben ne yapsam olur” yorumları izleyiciye bazen geçmiyor. Benden söylemesi. Diğer yandan isimleri kim buluyor dizilerde onu da çok merak ediyorum:
Felis, Peride… 🐾

İtiraf ediyorum: Bizi dizinin başına geçiren üstat Şamlıoğlu yani Peride Hanım oldu. Bazı imzalar öyledir ya; o varsa izlenir garantisi. Ay Yapım‘ı oyuncu seçimi açısından tebrik ederim. Dicle de çok şeker. Çok doğal. Çok gerçek. Tartışmasız bir genç yetenek. İlk bölümde alkışlar Dicle’ye.

Evet, yaz dizileri yeni sezonda da devam edecek gibi duruyor. Kısaca göz atalım:

Çarşamba akşamı tartışmasız “Kapımı Sen Çal!” (Doğrusu “Sen Çal Kapımı”)
MF YAPIM | FOX TV | ÇARŞAMBA AKŞAMI(henüz)

Eda Yıldız’a Hande Erçel, Serkan Bolat’a Kerem Bürsin, Aydan Bolat’a Neslihan Yeldan, Ayfer Yıldız’a  Evrim Doğan, Melek Yücel’e Elçin Afacan hayat veriyor.

7’den 77’ye herkes Hande Erçel için izliyor diziyi gibi gelse de Aydan Bolat ve Ayfer Yıldız karakterleri açık ara çok net oyunculuk sergiliyor. Hele Melek romantik komedide ismini resmen yıldızlaştırıyor. Daha fazla yazmalık ekstra bir durum yok. Başka dizi gelirse Çarşamba’ya bu dizi sonra da izlenebilir kategorisinde olacak.

Perşembe akşamı “Çatı Katı Aşk”
MİA YAPIM | Kanal D | PERŞEMBE AKŞAMI

İşte size mis gibi aile dizisi derdim ama… Şu dizilerde giyim tarzları insana kostüm tasarımcı ve stil danışmanlarının ülkemizdeki durumdan pek haberi yok galiba dedirtiyor. Başrol oyuncuları Ayşen’in de Yasemin’in de göbekleri sürekli açık. Hele Ayşen etek boyu hep mini giyiyor. Aile mutaassıp bir aile üstelik. vay vay vay.

Diğer yandan senaryo keyifli. O tatlı Türk filmi tadı da mevcut. Aile ile izlenebilir. Bizim favorilerimi Yasemin, Demir, Süheyla(resmen şahane) ve Şuayip(saygılar)

Diğer yandan dizi tüm oyuncuların isimlerini tek tek yazmayı hak ediyor:
Furkan Andıç (Ateş Avcı), Ezgi Şenler (Ayşen Yılmaz), Yiğit Kirazcı (Demir Yılmaz),
Nilay Deniz (Yasemin Çetin), Renan Bilek (Celal Yılmaz),
Tülay Günal (Perihan Yılmaz), Erhan Yazıcıoğlu (Asaf Avcı), Ebru Aykaç (Gülriz Avcı),
Burak Tamdoğan (Filozof Emin), Pelin Öztekin (Süheyla Durmaz),
Bülent Seyran (Şuayip Durmaz), Bedia Ener (Saadet Yılmaz)

Cuma Akşamı Şimdilik “Bay Yanlış” (Özür dilerim. Babil gelince ister istemez sonra da izlenebilir dizi olacaksınız.)
GOLD FILM | FOX TV (Fox bu işi biliyor. Yapımcısını kıskandığımız dizi)

Evet, evet, yine bir zengin oğlan fakir ama gururlu kız dizisi. Olsun. Şükür Özgür ile Ezgi’yi, Deniz ile Ozan’ı kavuşturana. Evet, siz şimdi favori çiftimin Özgür ve Ezgi olmasını bekliyorsunuz ama o kadar ihtiyacımız varmış ki ayakları yere basan(ya da tatlı tatlı basmayan) kadın erkek ilişkisine güzel bir örnek olacak bir aşk hikayesine. Doğal olarak Ozan şef ve Deniz avukatı izlemek insana keyif veriyor. Ve Levent Yazman(Gürgen Öz)ün solo performansları, super super super!

Komedinin doğala yakını daha gülünebilir oluyor diye düşünenlerdenim. O yüzden Ezgi ile Özgür’ün mimikleri çok yerinde, diyalogları çok başarılı. Dİğer yandan kendisine hayran olduğum Sevim Hanım’ı biraz daha Yabancı Gelin’deki anne karakterinden uzaklaşmaya davet ediyorum. Düğün sahnelerindeki anne rolü şahaneydi. Naçizane. Fitnat Yenge zaten mükemmel bir komedyen. O başarıyla götürecektir tüm komiklikleri. (Bu arada dizinin tanıtım sayfasında Fitnat Hanım’ın fotoğrafı yok. Kendisi çok takdir ettiğim bir oyuncudur. Bu özeni hak ettiğini düşünüyorum.

Eylül geldi, koronaya rağmen diziler başlıyor.

Pazartesi akşamı Yasak ElmaSefirin Kızı çekişmesi ile geçecek, belli. Yasak Elma kazanır diye düşünüyorum. Sefirin Kızı temposunu yükseltemedi maalesef. Star’ın yeni bombası İyi Günde Kötü Günde‘yi sonra irdeleriz. Oyuncu kadrosu şahane. Peki ya senaryo? Göreceğiz. Erkek başrol zayıf mı?  Yerini doldurur mu? İzleyip göreceğiz.

Çukur beni kaybetmişti. Döner miyim? Sanmam. Show TV zaten iyice vurdulu kırdılı, silahlı, mafyalı bir kanal oldu.
ATV zayıf.
FOX umarım başarısı devam ettirir. “Mucize Doktor” da…
Star gerçekten star! Dört gece rekoru zorluyor resmen.
Kanal D’yi “Yeni Hayat” parlatacak. “Hekimoğlu”nun devam etmesine çok sevindim. Hekimoğlu gibi dizilerin aldığı izlenme oranı gece başına değil tıklanma başına olmalı. Neden? Çünkü her bölümde yeni hikâye olunca izleyici sonra da izleyebiliyor. Yani evet, bizde durum böyle…
TV8 “Doğduğun Ev Kaderindir”i unuttum sanmayın. Bu sezon açık ara fark atar. Benden söylemesi. Yalnız tanıtım eksiği var. Bir de TV8’in konsantrasyonu diziler değil. Web sayfası yeterince anlaşılır değil vb. Tasarım hatalarına dikkat!

Evet, daha fazla uzatmayayım. Dizi film savaşları başlasın!
Dizi Kedisi de:)

🐾

Dizi Kedisi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu