SANATTANSİNEMA

Özpetek’in Şans Tanrıçası İtalya’yı Oscar’da temsil edebilir

İtalya'nın en saygın ödüllerini kazanan Ferzan Özpetek’in son filmi La Dea Fortuna (Şans Tanrıçası), İtalya’yı Oscar ödüllerinde temsil edecek aday adayı filmler listesinde yer aldı.

Şans Tanrıçası’nın da aralarında olduğu İtalya’yı Oscar’da temsil edecek 25 film içinden hangisinin seçileceği 24 Kasım tarihinde belli olacak.

Şans Tanrıçası daha önce de İtalya’nın en köklü film ödüllerinden olan Nastro d’Argento’da  8 dalda aday gösterilmiş, en iyi kadın oyuncu, en iyi film müziği ve en iyi orijinal müzik dallarında ödül almıştı.

Venedik’ten Onur Ödülü Aldı

Şeyda Canepa‘nın haberinde filmin İtalya’nın en çok takip edilen sinema dergisi olan CİAK’ın okuyucuları tarafından en iyi film seçildi. Özpetek bu yıl 77. Uluslararası Venedik Film Festivali bünyesinde düzenlenen İtalyan Yazar ve Yayıncılar Derneği SİAE tarafından verilen onur ödülünü de aldı.

Ayrıca İtalyan sinema eleştirmenleri ve yazarların oluşturduğu İtalya Sanat ve Deneme Sinemaları Federasyonu FICE’nin Şans Tanrıçası filmi başta olmak üzere kariyeri boyunca gösterdiği başarılar, senaryo yazma ve sahneleme yeteneği, oyuncuların performansını yönlendirme becerisi ile izleyicilerin büyük beğenisini kazanması neden gösterilerek ülkenin en saygın ödüllerinden birine daha layık görüldü.

Özpetek’in önerisi‘Beyaz Önlüklüler Günü’ yasalaştı

Özpetek’in İtalya’da yayınlanan üçüncü kitabı olan ve Türkiye’de Bir Nefes Gibi adıyla yayınlanan ‘Come un respiro’ romanı İtalya’da 2020 yılında en çok satanlar listesinde yerini aldı. İtalya’da sağlık çalışanlarına adanan ilk koronavirüs tanısının  konulduğu 20 Şubat’ın ‘Beyaz Önlüklüler Günü’ ilan edilmesi düşüncesini ortaya atan Özpetek’in bu önerisi İtalyan Senato’su Anayasa Komisyonu’nda oylanarak yasalaştı.

Nisan ayında İtalyan Yazarlar ve Editörler Derneği tarafından online olarak imzaya açılan öneri Giorgio Armani, Andrea Bocelli, Renato Zero gibi isimlerin de aralarında bulunduğu pek çok ünlüden destek görmüştü. 20 Şubat 2021’den itibaren Beyaz Önlüklüler Günü artık her yıl aynı tarihte fedakarca çalışan sağlık çalışanlarına ithaf edilecek.

Etiketler

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı