ETKİNLİKLERSERGİ

PASAJ Karaköy Sergi – Kıymet Daştan ‘Nimet’

Kıymet Daştan, merkezine temel besin kaynağı ekmeği koyduğu sergisi “Nimet” ile 15 – 30 Nisan 2021 tarihleri arasında PASAJ Karaköy’de…
İsmini PASAJ’ın konumlandığı Nimet isimli handan alan sergi; video yerleştirme, heykel, çizim ve objelerden oluşuyor.

Kıymet Daştan’ın yıllar önce Türk ekmeği etrafında şekillendirdiği ve onun standart formuyla çağrıştırdıklarını fiziksel formlara dönüştürmeye başladığı çalışmaları, han ve çevresinin hafızası ile bütünleşerek hayat buluyor. Sanatçı, süreci çalışmasının önemli bir parçası olarak tanımlıyor. Sergideki işleriyle, geçmişten bugüne hatıralar yolu ile hafızaya, malzemenin ruhuna, insan elinin ettiğine dikkat çeken Daştan, çetrefilli yolculukları şiirsel bir anlatım ile yaratıcı sürecinin merkezine yerleştiriyor.

Kıymet Daştan, İkiyüzlülük Üzerine Düşündürüyor

Sanatçı, hayatında hatırladığı ilk kesikten yola çıkarak hazırladığı sergide, gündelik hayata işlemiş değer meselesi ve ikiyüzlülük üzerine düşündürüyor. Maruz kaldığımız olaylara şahitliğimize, olaylar karşısında kendimizi nasıl konumlandırdığımıza işaret ederken kesiğin açtığı yaraya bakmayı öneriyor. Çalışmalarını yerleştirme biçimi ile konumun nesneye verdiği anlama odaklanıyor.

Sergi Açılış Tarihi:
14 Nisan Saat: 15.00 – 19.00

Sanatçı Konuşması:
Zoom, 20 Nisan 2021 19.00 -20.00

PASAJ
Mumhane Caddesi, Nimet Han No:45 Oda:29 Kat:2
Karaköy, İstanbul

Ziyaret Gün Ve Saatleri
Perşembe – Cuma
15.00 – 19.00

Bu proje Sürdürülebilirlik Fonu kapsamında SAHA tarafından desteklenmiştir.

Merdiven Art Space Sergi – Kezban Arca Batıbeki ‘Senin Annen bir Melekti Yavrum’

Kıymet Daştan Kimdir?

Yapıtlarında günlük yaşamın gözden kaçabilen simgeleri arasında bireyin ve toplumun parçalanmış belleğine dair duyumsal şekiller arayan Kıymet Daştan, (2008) yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nden birincilikle mezun oldu. (2014) yılında Milan Domus Academy’den Tasarım alanında Yüksek Lisans, (2021) yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Heykel Yüksek Lisansı dereceleri aldı. (2019) yılında Beyrut’ta Ashkal Alwan Home Workspace programını tamamlayan, yapıtları Türkiye ve Avrupa’da pek çok sergide yer alan sanatçı çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.
www.kiymetdastan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu