RESİMSANATTAN

“Portakal Ağacı”nın kokusundan renklerine hepsi bu sergide!

Heykeltıraş-Ressam Şule Ağayar Özkan’ın “Portakal Ağacı” Resim Sergisi Bindallı Sanatevi’nde açıldı.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü mezunu ve heykel alanında bir çok ödülün sahibi olan Sanatçı Şule Ağayar Özkan, bu kez bir resim sergisiyle sanatseverlerle buluştu. Sanat-doğa ilişkisinden etkilenen sanatçının bu sergisinin başlığı da ‘Portakal Ağacı’ oldu.

‘Portakal Ağacı’nın hem renkleri hem kokusuyla hem de her ışıktaki değişimiyle kendisini etkilediğini belirten Sanatçı Şule Ağayar Özkan, ‘Neden Portakal?’ sorusuna şöyle cevap verdi:
‘Sanat doğaya öykünerek yapılan bir eylem. Doğanın en güzel taklitlerinin yapıldığı eserler sanat tarihinin konusu olarak karşımızda durmakta. Doğadan unsurlarla doğayı farklı görmeye çalışmanın ya da doğayı farklı göstermenin bir yolu da resim. Meselem portakal değil. Renkleri bir konu etrafında harmanlamayı sevdiğim için seçtiğim bir konu. Resim yaparken kaçınılan dairelerin kompozisyona yerleştirilme çabası benimki. Neden portakal sorusuna verilebilecek en güzel cevap portakal ağacının yapısıdır. Hava resimlerinden bakıldığında en koyu renkli ağaçtır portakal. Çünkü su tutma kapasitesi yüksektir ve yaprağını dökmeyen en kalın yapraklı ağaçlar olan narenciye grubuna aittir. Bakımı zor olan Portakal Ağacı yerini sevdi mi coştukça coşar. Yapraklarının sıklığı ve güzelliği vereceği meyvenin habercisidir. Günün her saatinde farklı bir renge bürünür. Çünkü bünyesindeki su karanlığa sebep olurken, mumlu yapraklarının parlaklığı ışık yansımalarını barındırır. Ben renkleri portakal ağacında harmanlamayı sevdim.’

Tuvallerde usta bir heykeltıraşın dokunuşunu, renklerini izleyebileceğiniz bu sergiyi 15 Kasım 2017 tarihine kadar Bindallı Sanatevi‘nde ziyaret edebilirsiniz.

Bindallı Sanatevi
İstiklâl Cad. Deva Çıkmazı No: 7
Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Haber-Foto: Nevzat Yılmaz

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı