ETKİNLİKLER

Salt Ulus Film Gösterimi – ‘Yuvarlanıp gidiyoruz’

SALT Ulus’ta 9-23 Şubat 2017 arası gerçekleşecek gösterim programı Yuvarlanıp gidiyoruz farklı coğrafyalar ve dönemlerde toplum hayatındaki dönüşümleri irdeleyen üç filmden oluşuyor.

Yuvarlanıp gidiyoruz
9-23 Şubat 2017,
SALT Ulus

PROGRAM

9 Şubat Sherief Elkatsha, Cairo Drive [Kahire Yolu], 2013
16 Şubat Francesco Rosi, Le mani sulla città [Şehrin Üzerindeki Eller], 1963
23 Şubat Alonso Ruizpalacios, Güeros, 2014

Seçki, şehirlerin yoğun gündeminde bireyleri kuşatan ekonomik ve siyasi şartların yanı sıra, zorlu koşulların barındırdığı sıra dışı ve ilham verici değişim potansiyellerine dikkati çekmeyi amaçlıyor.

İşsizlik, pahalılık, iç göç, konut sıkıntısı ve sınıf çatışmaları nedeniyle şehirde yaşamın bir mücadeleye dönüştüğü 1963 İtalya’sı; Ulusal Özerk Meksika Üniversitesi’nde eğitim ücretlerinin artması sonucu öğrencilerin greve gittiği 1999 Meksika’sı; mevcut iktidara karşı başlatılan halk devriminden cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2011-2012 Mısır’ı…

Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak yapılacak olan gösterimler saat 19.00’da başlayacaktır ve herkesin katılımına açıktır.

Yuvarlanıp gidiyoruz

Gösterim: Cairo Drive [Kahire Yolu] (2013)

9 Şubat, 19.00

SALT Ulus

Yönetmen: Sherief Elkatsha

79 dakika

İngilizce ve Arapça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

20 milyonluk nüfusu, 38 bin kilometrelik karayolu ve iki milyon taşıtla dünyanın en kaotik şehirlerinden Kahire’deyiz. İnsanlar, taksiler, otobüsler ve eşek arabalarının gündelik hayatı, kurallara sürekli meydan okunan bir engel parkurunu andırıyor. Çekimlerine 2011 Mısır Devrimi’nden önce başlanan ve 2012 cumhurbaşkanlığı seçimleriyle tamamlanan bu belgesel film, sokaklardaki gerçeklik üzerinden ülkenin kolektif kimliği, iç çatışmaları ve tarihsel kırılmalara yol açan geçmişini irdeliyor.

Yuvarlanıp gidiyoruz

Gösterim: Le mani sulla città [Şehrin Üzerindeki Eller] (1963)

16 Şubat, 19.00

SALT Ulus

Yönetmen: Francesco Rosi

105 dakika

İtalyanca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Bir işçi mahallesinde bir apartmanın çökme sahnesiyle başlayan bu film, felaketin ardından yürütülen soruşturmaya odaklanır. Olayların ortasında, zengin bir gayrimenkul yatırımcısı ve iktidar partisinin belediye meclisi üyesi olan Edoardo Nottola (Rod Steiger) vardır. Nottola, kişisel ve profesyonel çıkarları için devletin yeni konut projesini mümkün olduğunca kontrolü altında tutmaya kararlıdır.

Ocak 2015’te yaşamını yitiren Francesco Rosi’nin yönettiği film, gösterime girdiği 1963’te, Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü kazandı.

Yuvarlanıp gidiyoruz

Gösterim: Güeros (2014)

23 Şubat, 19.00

SALT Ulus

Yönetmen: Alonso Ruizpalacios

90 dakika

İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Ulusal Özerk Meksika Üniversitesi öğrencileri 1999’da greve gidince, Santos ve Sombra için kaygı ve belirsizlik dolu bir dönem başlar. Okulsuz, eylemsiz, amaçsız günler geçiren iki arkadaş, zaman öldürmek üzere ilginç yollar geliştirir. Çocukluk idolleri olan Epigmenio Cruz’un hastaneye kaldırıldığını öğrendiklerinde, efsanevi müzisyene saygılarını sunmak için yola düşerler. Başta son derece sıradan görünen bu yolculuk, Meksiko’nun görünmez sınırları boyunca kendilerini buldukları bir serüvene dönüşecektir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı